Anadolu ve Rumeli ağızlarında edatlar
The preposition in Anatolia and Rumeli's dialects
  1. Tez No: 240957
  2. Yazar: FAHRETTİN KÖSE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞRI ÖZDARENDELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Türkçe uzun yıllardan günümüze kadar degisik cografyalarda varlıgını sürdürmüs, bu zaman içinde birçok özelligi bünyesinde barındırmıs olan bir dildir. Türkçenin yazı dilindeki kullanımında farklılıklar olmasa da konusma dilinde bölgeler arasında farklılıklar görülmektedir. Biz de yaptıgımız bu çalısmada Türkçemizin konusma dilindeki farklılıklarını ortaya koymaya çalıstık. Dilimizde isim ve fiillerden sonra üçüncü bir kelime türü olan edatların Anadolu ve Rumeli agızlarında kullanımları hakkında örneklerle bilgi vermeye ve onların kullanım sekillerini göstermeye çalıstık. Çalısmamız sırasında, bazı edatların agızlarda çok fazla kullanılmadıgını, bazılarının yogun olarak kullanıldıgını gördük. Bazı edatların ise sadece belli illerin agızlarında yasadıgını ögrendik. Yine agızlarda kullanılan edatların yazı dili ile aralarında ses bakımından farklılıklar oldugunu tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Turkish is a language which exists in different areas from the past until today and inclucle a lot of special features in this developmant. Although there is no difference in the usage turkish in writing language there are difference in speaking language. in this study we try to show the differences in speaking language. in turkish we try to in from about the usage of participle which is third word after verb and noun, in anatollian and Rumeli dialects by examples and we try to show the usage type. And during this study, we see that some participle are not used very much in speaking language, but some are used so much. And we learn that some participles live in some area?s dialects. And we find that there is difference between speaking and writing language from the point of view of phonemes.