Hasan Rzayev'in silofon konçertinosunun form, analiz ve icra yönünden incelenmesi
Analysing of the Xylophone Concerto written by Hasan Rzayev from the point of form and performance
- Tez No: 240981
- Danışmanlar: DOÇ. ALİ AKPEROV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sunulan çalışmada Barok, Rokoko, Klasik dönem ön pilanda tutularak J.S.Bach,W.A.Mozart, L.V.Beethoven yaratıcılığına baş vurulmuştur. Zira bu dönemde yapılaneserlerin Azerbaycan klasik müziğinin yaratılmasında etkisini inkar etmek olanaksızdır.Azerbaycan'da klasik müziğin inşası büyük besteci, unutulmaz sanat adamıÜzeyir Hacibeyli adıyla bağlantılıdır. Ü.Hacibeyli okulunda yetişmiş olan HasanRzayev besteci ve yorumcu gibi faaliyet göstermiştir.Bu araştırmada Hasan Rzayev'in tarzı, onun müzik tarihinde yeri, günümüzdesilofon repertuarında önemli yer tutan Sol majör silofon ve piyano için konçertinosuform, analiz ve icra yönünden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In represented study, the composer applies to with Johann Sebastian Bach,Wolfgang Amadeus Mozart and Ludwig Van Beethoven?s creative ability by givingparticular importance to Baroque, Rococo and Classic Era. Because, it is unthinkable todeny the strong impression of the written works in that period on Azerbaijan ClassicalMusic.The construction of Azerbaijan Classical Music is connected with the name ofUzeir Hdjibeyov the genius composer.Hasan Rzayev who trained in Uzeir Hadjibeyov?s musical school has obtainedan advantage as a composer and a performer.In this research, we tried to give some information about Hasan Rzayev?smusical style and his place in music history. We also made a great effort to analysis ofHasan Rzayev?s Xylophone Concerto from the point of from and performance.