Avrupa Birliği ülkelerinde emek piyasalarının görünümü; işsizlik olgusu ve uygulanan politikalar
European Union country view of the labor market; case of unemployment and applied policies
  1. Tez No: 240982
  2. Yazar: SONAT BAYRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN GENÇLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışma Avrupa Birliği ülkelerinde mevcut olan işsizliğin nedenlerini ve işsizliği azaltmaya yönelik olarak uygulanan politikaları incelemek üzere hazırlanmıştır. Ekonomik bir birlik olarak doğan Avrupa Birliği, geçen süreç içinde üye ülkeler arasında gittikçe derinleşen bir entegrasyon sürecini düşünceden eyleme geçirme yolunda ilerleme kaydetmiştir. Maastsicht Antlaşması (1992) (Avrupa Birliği Antlaşması) ile birlikte başlayan ekonomik bütünleşme süreci sonunda, Amsterdam Antlaşması (1997) ile birlikte yüksek istihdamı ve düşük işsizliği hedefleyen AİS (Avrupa İstihdam Stratejisi) ortaya çıkmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde, Avrupa Birliği'nin entegrasyon sürecinin kronolojik gelişimi istihdam ile ile ilgili önemli gelişmeler esas alınarak anlatılmıştır. İkinci bölümde ise Üye Ülkelerde emek piyasalarının görünümü, işsizlik ve istihdamın yapısı ile trendler incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Avrupa Birliği'ndeki istihdamın analizi yapılarak, Avrupa İstihdam Stratejisi'nin ortaya çıkışı ve gelişimi ile seçilmiş Avrupa Birliği Ülkelerinin istihdam politikası uygulamaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is available in European Union countries and the causes of unemployment, as implemented policies to reduce unemployment to examine prepared. Arose as an economic union of the European Union, last in the process of integration among member states in an ever deepening process of thinking through action has made progress on the way. Maastsicht Treaty (1992) (Treaty of European Union) together with starting at the end of the process of economic integration, Amsterdam Treaty (1997) with high employment and low unemployment that target the AIS (European Employment Strategy) has emerged.The first part of the study, the chronological development of the European Union's integration process on the basis of important developments related to employment are discussed. In the second part of the view of the labor market in the Member States, with the structure of unemployment and employment trends are examined. In the third section of the analysis can be employed in the European Union, the European Employment Strategy with the emergence and development of selected European Union countries to implement employment policies were examined.