Türk dilindeki İngilizce kelimeler
English words in Turkish
  1. Tez No: 240983
  2. Yazar: EYLEM TURGUT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEL ÖZDARENDELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmamızda Cumhuriyet Dönemi sonrası roman, hikaye, dergi gibi çeşitli edebi tür ve yayınlar esas alınmıştır. Bu türlerin çeşitliliği ve yayım yıllarının farklılığı dilimize yerleşen İngilizce kelimelerin yoğunluğu ve artışı hakkında bizlere bilgi vermektedir. Yaptığımız bu çalışma ?ön söz?, ?giriş?, ?bölüm 1?, ?bölüm 2?, ?1.bölüm?, ?2.bölüm? , ?3.bölüm?, ?sonuç? ve ?kaynakça? kısımlarından oluşmaktadır. Tezimizde adı geçen eserlerdeki İngilizce kelimeler tespit edilerek tasnifleri yapılmıştır. Metinlerdeki İngilizce kelimeler tespit edildikten sonra çalışmanın başından sonuna kadar elde edilen tespitler neticesinde bir sonuca varılmıştır. Kaynakça kısmında ise tez için yararlanılan eserlerin künyeleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our work is based on various literary genres and publications such as novel, story,poem and magazin of the post republican era.The variety of these genres and the difference in the years of the publications give us clues on the English words that have been accepted in the Turkish language. Our work consists of ?Preface?, ?Chapter 1?, ?Chapter 2?, ?The 1. Chapter?, ?The 2. Chapter?, ?The 3. Chapter?, ?Conclusion? and ?Bibliography?.The English words mentioned in the works in our thesis have been identified and classified. After the English words mentioned in the texts have been identified, a conclusion has been reached by analyzing the study thoroughly. And in the bibliography section the record of the works that have been made use of has been given.