Çorlu yöresi üretim işletmelerinde tam zamanında üretim sisteminde maliyet muhasebesinin uygulanması
Application of cost accounting system using that just in time method in area of Çorlu factories
  1. Tez No: 240989
  2. Yazar: SERKAN ATANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzde iş hayatının güçlüğü ve karmaşıklığı bilinen bir gerçek¬tir. Bu güçlüklerin önemli bir bolümü de işletmelerin içinde bulundukla¬rı rekabet ortamı oluşturmaktadır. Böylece bir ortamda işletmelerin ka¬liteli ve güvenilir mamul üretmeleri, hızlı dağıtım kanallarını kullanabil¬meleri gibi eylemleri önem kazanmaktadır. Bu eylemleri yapmak için otomasyon gerçekleştirilmiş, sıfır stokla çalışabilen esnek üretim model¬lerini uygulayan işletmeler daha avantajlı olacaklardır. Bu avantajların körüklediği üretimin sıfır stokla ve sıfır hata ile gerçekleştirilmesi arzusu yeni bazı üretim sistemlerinin gelişmesine vesile olmuştur. Bunlar¬dan biri de“Tam Zamanında Üretim”(JİT) sistemidir.Çalışmada TZÜ sistemi tanıtılarak alternatif bir maliyet muhasebe¬si sistemi uygulama imkanlarının araştırılması amaçlanmaktadır. Bu maksatla ilk bölümünde, TZU sisteminin tanımı, tarihçesi ve hedefleri ile birlikte, sistemin kurulması, kanbanlar üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, yeni bir maliyet muhasebesi sisteminin gerekliliği ve alternatif maliyet muhasebe sisteminin değerlendirilmesi yapılarak, TZÜ sisteminde imalat giderlerinin (ilk madde ve malzeme, işçilik ve genel üretim giderleri) tanımı bunların belirlenmesi, tespiti TZÜ sisteminde maliyet muhasebesini uygulama imkanı ve maliyet sisteminde maliyet muhasebesinin işleyişi hakkındaki bilgilere yer verilmektedir.Üçüncü bölümde ise bir anket çalışması yapılmış ve Tam Zamanında Üretim Sisteminin kullanılışı, Tam Zamanında Üretim Sisteminde maliyet muhasebesi ve bu sistemin maliyet sistemine etkileri hakkında bir anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Difficulty and complexity of business life today is known. These difficulties in a significant section of business is the competitive environment. Thus, in an environment of enterprises producing high-quality and reliable product attributes, such as rapid deployment actions is important to use the channel. Automation to perform this action is performed, zero stock production model will implement flexible working will be more advantageous for businesses. These benefits the production work is done with zero stock and zero error of the desire to develop new production systems, some have been involved. One of Just-In-Time production (JIT) system.On the studies JIT production system an alternative production system, by introducing cost accounting system is intended to research the application possibilities. Fort his purpose, the first section, JIT system definition, history and goals, together with the establishment of the system, focused on kan-ban. On the second section, a new cost accounting system requirements and the alternative cost accounting system evaluation is made, JIT system manufacturing costs (the first item and material, labor and production costs) definition of this determination, determination TZU system cost accounting in the application opportunities and cost system, the cost accounting of the operation the information about location is given.In the third section of the survey and a JIT production system using JIT production system, the cost accounting system and its impact on the cost of this system has keen running a poll about.