Allianoi'da bulunan Bergama tipi friz ve sütun başlıkları
Bergama type frieze and column capitals found in Allianoi
- Tez No: 240988
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YARAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Allianoi, İzmir ili, Bergama ilçe sınırları içinde 18 km kuzeydoğusunda, Bergama-İvrindi karayolu üzerinde bulunan Paşa Ilıcası mevkiindedir.Yapılan çalışmada 1998?2000 yılında Allianoi kurtarma kazısında ortaya çıkarılan Bergama tipi 8 adet friz, 4 adet sütun başlığı ile 2 adet ante başlığı incelenmiş olup, Bergama tipi bezemenin çıkış noktası, mimarideki kullanım alanları ve tarihsel süreç içerisinde Allianoi'da bulunan friz ve sütun başlıklarının yeri saptanmaya çalışılmıştır. Bu nedenle, Allianoi'da bulunan Bergama tipi friz ve sütun başlıkları dışında, Anadolu ve Anadolu dışında, Bergama tipi bezemenin görüldüğü mimari unsurlardan örnekler incelenip stilistik açıdan değerlendirmeler yapılmıştır.Çalışma sonucunda, Allianoi'da bulunan Bergama tipi friz ve sütun başlıklarının, Anadolu ve Anadolu dışındaki örnekler ışığında, stilistik özellikleri ve Allianoi'un mimari açıdan tarihsel süreci göz önüne alındığında M.S. 2 y.y.'ın başına tarihlendiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Allianoi which is located in the 18 km northwest of Bergama town of Izmir province, on Bergama-Ivrindi motorway, in Pasha hot spring region.In this study Bergama type 8 friezes, 4 column capitals and 2 ante capitals detected in the Allianoi recovery excavation 1998-2006 were examined and outlet, utilization areas in architecture and place of frieze and column capitals found in Allianoi throughout historical process was tried to be determined. That is why samples from the architectural elements where Bergama type ornaments are seen other than Bergama type frieze and column capitals, both inside and outside of Anatolia, were examined and evaluations were made stylistically.As a result, Bergama type frieze and column capitals found in Allianoi, under the light of the samples in Anatolia and outside of Anatolia, when stylistic features and historical process of Allianoi architecturally is considered, it is thought that it dated at the beginning of 2nd Century AD.