Üniversitelerde verilen muhasebe eğitiminin Kırklareli yöresi'nde faaliyet gösteren küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin beklentilerini karşılama düzeyinin incelenmesi
Examination of expectation level running small and medium enterprises with regard to accounting education in universities
- Tez No: 240990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Muhasebe, işletme ile ilgili zamanında, doğru, güvenilir ve tarafsız bilgi üreten bir bilim dalıdır. Muhasebe bilimi, ?Tekdüzen Muhasebe Sistemi? adı verilen sistematik kuramsal bir yapı üzerine kurulmakta ve bu yapı başta vergi kanunları olmak üzere ilgili diğer kanunlarla desteklenmekte ve bilgisayar kayıt ortamında şekillenmektedir. Bu nedenle muhasebe eğitimi, diğer bilim dallarına ilişkin eğitimlerden farklılık gösterir.Muhasebe eğitimi, akademik bilgi kazandıran muhasebe kuramı ile muhasebe uygulamalarından oluşan bir bütündür. Muhasebe uygulamaları, muhasebe kuramına ilişkin mantığın oluşturulması ve geliştirilmesi için zorunludur. Muhasebeye ilişkin dersler, lisans ve lisansüstü programlarda öğretilmesi ve öğrenilmesi eğitimin kalitesi ve etkinliği ile büyük ölçüde ilgili derslerdir.Gelişen süreç içerisinde işletmelerde muhasebe ve finans işlemlerinin hayati önem kazanması bu mesleği yerine getiren elemanların eğitimlerini de önemli unsur haline getirmiştir. Özellikle raporlama standartlarının dünya genelinde belirgin şekilde ortaya çıkması, şeffaf ve gerçek mali tabloların zorunlu hale gelmeye başlaması, finansal tabloların yorumunun önem kazanması, finansal araçların çeşitlenmesi ve yaşanan finansal krizler bu görevleri yerine getiren kişilerin de farklı olmalarını gerektirmiştir.Bu gelişmelere bağlı olarak muhasebe ve finans eğitiminin etkinliği, verilen eğitimin işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığı, öğrencilerin tatmin düzeyi bugüne kadar yapılmış olan çalışmalar ile belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Accounting is a branch of science that produces accurate, reliable and objective information on time about the enterprise. Accounting science is built on a systematic theoretical structure called as ?Uniform Accounting System? and this structure is supported especially by tax laws and other related laws and is shaped on computer recording medium. Therefore, the accounting education differs from other disciplines related to education.Accounting education is a sum of accounting practices and accounting theory that helps to gain academic knowledge. Accounting practices are essential for creating and developing the logic on the accounting theory. Accounting related courses are largely related with teaching and learning quality and effectiveness of education at undergraduate and graduate programs.In the meantime, rising importance of accounting and finance processes in enterprises has made the education of professional staff critically important. Especially; markedly appearance of reporting standarts worldwide, necessity of transparent and actual financial statements, rising importance of financial statements commentary, diversification of financial instruments and financial crisis have urged people on duty to become different.Depending on these processes; effiency of accounting and finance education, meeting points of the education given for enterprises? needs, satisfaction level of students are tried to be determined with the studies done so far.