Ağazâde 'Örfi Divanı (transkripsiyonlu metin aktarımı)
Ağazâde 'Örfi Divâni ( adapted text with transcript )
  1. Tez No: 240995
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İHSAN ÖBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
18. asır divan şairlerinden Ağazâde Örfi, kültür ve edebiyatımızın önemli merkezlerinden biri olan Edirne'de dünyaya gelmiş ve hayatını, Edirne-Lüleburgaz-İstanbul üçgeninde geçirmiştir. Çeşitli devlet kademelerinde görev yapmış olan Örfi tarih, edebiyat ve hat sanatı alanlarında muhtelif eserler vermiştir. O, özellikle tarih alanında yazmış olduğu eserleriyle ön plana çıkmıştır. Ancak Örfi, tarih eserlerinin yanında önemli addedilebilecek bir divan tertibinden de geri kalmamıştır. İşte bu tez, bahsi geçen divanı konu edinmekte ve onu latin alfabesine aktarmaktadır.Mürettep divan özelliklerine sahip olan Ağazade Örfi Divanı, özellikle gazellerdeki söyleyiş güzelliği, dil sadeliği, deyim ve atasözleri, mahalli söyleyişlerle dikkati çeker. Bunlarla birlikte kasidelerinde Edirneli oluşunun da etkisiyle yaşadığı muhite kayıtsız kalmamış ve onu, son derece geniş bir perspektiften yansıtmıştır. Ancak bu önemli hususların yanında divanın muhtelif kısımlarında vezin aksaklıkları, imla tutarsızlıkları ve yazım yanlışları belirgin biçimde dikkati çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Ağazâde `Örfi, one of 18. Century poets, was born in Edirne, which is one of the important centers of our culture and literature and spent his life in Edirne, Lüleburgaz and İstanbul. `Örfi, who worked in various official possitions, produced a number of works in literature, history and calligraphy. He was especially prominent with his history works. On the other hand, besides his history works he was celebrated for an important divan composition. This thesis deals with stated divan and it by Latin alphabet.Ağazâde `Örfi Divânı, which bears a complete divan characteristic, focuses on local utterances, idioms and proverbs, purism and narrative beauty in gazels. Moreover influenced by the region he lived in, Edirne, he reflected it from an extremely large perspective. However, there are some outstanding rhythm disorganization, orthographic inconsistency and spelling mistakes.