Empatik beceri eğitiminin okul öncesi dönemdeki çocukların empatik becerilerine ve sorun davranışlarına etkisi
The influence of empathy education on the empathic skills and conduct problems of preschooler children
- Tez No: 241000
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalısmada empatik beceri egitiminin okul öncesi dönemdeki çocukların empatik becerilerini artırıp artırmadıgı ve sorun davranıslarını azaltıp azaltmadıgı incelenmistir. Arastırmaya Mersin'de bulunan 4 özel krese devam etmekte olan 5-6 yaslarında toplam 51 kres ögrencisi katılmıstır. Arastırmada ön-test son-test kontrol gruplu arastırma deseni kullanılmıstır. Egitim programına baslamadan önce bütün çocukların empatik beceri düzeyleri ölçülmüstür. Es zamanlı olarak sorun davranısları belirlemek üzere anne babalardan ve ögretmenlerden Conners Anababa ve Ögretmen derecelendirme ölçümleri alınmıstır. Çalısmada çocukların empatik becerilerini ölçebilmek için yüz ifadelerini tanıma, öykülerdeki kahramanların duygularını teshis etme ve duruma uygun empatik tepkiyi verebilme yeteneklerini degerlendiren bir batarya olusturulmustur. Bu batarya içerisinde 4 temel duyguyu (mutluluk, üzüntü, öfke, korku) ifade eden fotograflar ve öyküler bulunmaktadır. Uygulama grubundaki çocuklara 5 kisilik gruplar halinde haftada 3 gün 30 dakika empati egitimi verilirken kontrol grubuna böyle bir egitim verilmemistir. Empatik beceri egitimi tamamlandıktan sonra hem deney hem de kontrol grubunun empatik beceri düzeyleri tekrar ölçülmüstür. Yine es zamanlı olarak anne babalardan ve ögretmenlerden Conners Anababa ve Ögretmen derecelendirme ölçümleri tekrar alınmıstır. Bulgular Empatik beceri egitiminin okul öncesi dönemdeki çocukların empatik becerilerini artırdıgını göstermistir. Kontrol grubunun Conners Anababa Derecelendirme ölçümleri geri dönmediginden ve kontrol grubu ögretmenlerinden birinin ön-test ve son-testte yaptıgı degerlendirmeler her madde için birebir aynı oldugundan uygulama ve kontrol grupları davranım sorunları açısından karsılastırılamamıstır. Uygulama grubunun Conners Anababa ve Ögretmen Derecelendirme Ölçegi ön ve son-test sonuçları t testi ile karsılastırılmıs, Conners Ögretmen Derecelendirme ölçegi ?davranım sorunları? ve ?hiperaktivite? alt ölçeklerinden alınan puanların ön-testten son-teste anlamlı sekilde düstügü görülmüstür. Conners anababa derecelendirme ölçegi sonuçları ise sadece ?kaygı düzeyi? alt ölçeginde ön-testten son-teste anlamlı bir düsüs oldugunu göstermistir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to examine whether empathy training increase preschoolers? empathic skills and decrease their conduct problems. The sample was consisted of 51 preschoolers from four different child care centre in Mersin, Turkey. A pretest-posttest control group design was utilized. Before the training, children?s empathic skills were assessed by a picture-story measure including 4 photographs expressing four basics emotions and four stories in which a child experiencing one of these four basic emotions (happy, sad, angry, afraid). Children?s conduct problems were also evaluated by Conners? Teacher Rating Scale and Conners? Parent Rating Scale. The training group received the empathy education 3 times a week in 30 minute sessions over a 2 monthperiod. After the training, children?s empathic skills and conduct problems were assessed again. As predicted, results indicated that empathy training increased preschoolers? empathic skills and decreased conduct problems.