Tofik Bakihanov'un oda müziği eserlerinde viyolonselin yeri ve önemi
The place and the importance of violoncello in Tofik Bakihanov's works of chamber music
- Tez No: 241003
- Danışmanlar: DOÇ. AMİNBAY SAPAYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Azerbaycan bestecilerinin oda müziği yaratıcılığı sadece ülke sınırlarında değil, onun sınırlarından uzaklarda da yabancı araştırmacıların araştırma objesi olmuştur. Azerbaycan müziğinde oda müziği alanında ilk oda müziği besteleri 1920. yılların sonu 1930. yılların başlarına aittır. Azerbaycan müziğinde ilk oda müziği eserleri yaratıcısı gibi Ü.Hacibeyli ve Asaf Zeynallı adları geçmektedir.Daha sonraki yıllarda müzik eğitimi sisteminin sırf piyano ve yaylı enstrumanlar üzerinde kurulması Azerbaycan profesiyonel yorumculuğunun yaranmasında ve gelişmesinde büyük önem teşkil etmiştir.Müzik tarihi açısından viyolonselin yaratılma tarihine bakarsak, orta asırlarda Fidel ve Rebek adlarıyla ünlü olan, keman ailesine has olan viyolonsel enstrümanı yaylılar üzerinde uzun zaman yapılan çalışmalar esasında yaratılması öğrenilmiştir.Azerbaycan klasik bestecilik okulunun temelini koyan T.Bakihanov oda müziği alanında çok büyük rol oynamıştır. T.Bakihanov viyolonsel ve piyano için 3 sonatın, 2 konçertonun, 3 piyano triosunun, yaylı kvartet ve kvintetlerin bestecisidir. Bu eserlerde besteci kendi tarzina has olan form aydınlığı, milli sanatçılarla, derin anlam, ebedi anlatım, yorumculuk tarzı, aletin tekniksel olanakları, ses renginin özellikleri kendi yaratıçılığını ortaya koymuştur.Bu araştırmada T. Bahikanov'un oda müziği eserlerinde viyolonselin yeri ve önemi, oda müziği eserlerinin form analizi açısından anlaşılabilmesi ve Azerbaycan oda müziği tarihinin doğru algılanabilmesi için yapılabilecekler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The chamber music creativeness of Azerbaijan composers is not just a research object in the national borders and also it is a research object for the foreign researchers far from the country. The first chamber music works in the field of chamber music in Azerbaijan appeared at the end of 1920s and at the beginning of 1930s. Ü. Hacıbeyli and Asaf Zeynallı are the most important names of the creators of the chamber music works in Azerbaijan.In the following years thanks to the music education system which is built on only piano and stringed instruments helped Azerbaijan proffesional construal to be developed.In terms of history of music, the date of violoncello?s creation dates back to middle ages. The creation of violoncello instrument belonging to violin family was learnt during the long studies which were done on stringed instruments by Fidel and Rebek.T. Bakihanov who LAY the foundation of Azerbaijan classical composer school played an important role in the field of chamber music.T Bakihanov is the composer of 3 sonets, 2 concertos and 3 piano trios, stringed quartette and quintette for piano and violoncello. T. Bakihanov displayed his creativity with his own style, FORM AYDINLIĞI , national musicians, inner meaning, eternal expression, interpretation style, the technical possibilities of the instrument, the features of tone in his works.With this research the place and the importance of violoncello in the music of chamber, understanding of works of chamber music in terms of form analysis and the perception of Azerbaijan chamber music are investigated.