Tofig Bakıhanov'un Doğu Sonatları Serisinden NO:5 Türk Sonatının incelenmesi
Analysis Of Tofig Bakıhanov's Turkish Sonata NO:5 From The Series Of Eastern Sonatas
  1. Tez No: 880181
  2. Yazar: HAMIDA AGHASOY
  3. Danışmanlar: PROF. HÜSEYİN BÜLENT AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
21. yüzyılın değerli bestecisi ve pedagogu olan Tofig Bakıhanov'un Azerbaycan halk müzik kültürünün gelişmesinde ve dünyaya tanıtılmasında özel rolü olmuştur. Birçok ülkelere seyahat ederek milletlerin folklorik ritim ve melodilerini, Azerbaycan müziğinde birleştirerek dünya müziğini kendi besteleri ile buluşturmuştur. Başarılı bir kemancı olan Bakıhanov oda müziği eserlerinde özellikle Keman enstrümanına yer vermiştir. 1987 yılında bestelemiş olduğu“Doğu Sonatları”serisinden olan "Türk Sonatı'nı, Azerbaycan Cumhuriyeti Halk Sanatçısı, ünlü kemancı Server Ganiyev'e hitap etmiştir. Bu seriye dahil olan Keman-Piyano için yazılan 5. sonat Türk Sonatı'nda halk müziğinin değerli eserlerine ve ritmik özelliklerine değinilmiştir. Bu çalışmada Tofig Bakıhanov'un hayatı, sanat anlayışı ve istatistik özellikleri genel hatlarıyla ele alınmış ve No.5 Türk Sonatının keman teknikleri ve yorumlama yöntemleri bakımından incelenerek teknik ve müzikal zorluklar belirlenerek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The 21st century Tofig Bakıhanov, a distinguished composer and pedagogue, played a special role in the development and promotion of Azerbaijani folk music culture to the world. Travelling to many countries, he combined the folk rhythms and melodies of the nations in Azerbaijani music and brought the world music together with his own compositions. Bakıhanov, who is an accomplished violinist, especially used the violin instrument in his chamber music works. In 1987, he composed the“Turkish Sonata”from the“Eastern Sonatas”series, addressed to the People's Artist of the Republic of Azerbaijan, the famous violinist Server Ganiyev. In the 5th sonata“Turkish Sonata”for violin and piano, which is included in this series, the valuable works and rhythmic features of folk music are mentioned. In this study, Tofig Bakıhanov's life, artistic conception and statistical characteristics are discussed in general terms and No.5 Turkish Sonata is analysed in terms of violin techniques and interpretation methods, technical and musical difficulties are determined and suggestions are presented.