Yeni Türk Ticaret Kanunu'nda işlem denetçisi ve uygulaması
The forensic accountant and audit process in the new Turkish Commercial Code
  1. Tez No: 241009
  2. Yazar: TOLGA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIYMET TUNCA ÇALIYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Denetim, ekonomik birimlerin faaliyet ve işlemlerinin önceden belirlenen genel kabul görmüş kurallara uygun olup olmadığı konusunda; açıklanan veya açıklanacak bilgilerin önceden belirlenmiş olan kriterlere, uygunluğunu belirlemek amacıyla, kanıtların toplanması ve tarafsızca değerlendirilerek sonuçlarının ilgili taraflara raporlanması sürecidir.İşlem denetçisi kavramı dünyada yıllardır kullanılmaktadır. Ancak ülkemizde Türk Ticaret Kanunu ile yeni kullanılmaya başlanmış olup, konu ile ilgili Türkçe literatürde çok fazla bilgi bulunmamaktadır. İşlem denetçileri esas olarak şirketin kuruluşunu, sermaye artırımını, azaltımını, birleşmeyi, bölünmeyi, tür değiştirmeyi, menkul kıymet ihracını veya herhangi bir diğer şirket işlem ve kararını denetleyecek olan denetçilerdir.1 Ocak 1957?de yürürlüğe giren 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu, yaklaşık 50 yıllık süre içinde, ihtiyaçlar dikkate alınarak birçok değişikliğe uğramıştır. 50 yıldır yürürlükte olan Türk Ticaret Kanunu, günün koşullarına uygun hale getirilmektedir. Hazırlanan Yeni Türk Ticaret Kanunu beraberinde birçok değişikliği ve yeniliği içermektedir.Bu çalışmada Yeni Türk Ticaret Kanunu incelenerek ticaret hayatına getirdiği yenilikler ele alınmış, işlem denetçisinin görev ve sorumlulukları, hangi durumlarda denetim yapacakları, kimlerin işlem denetçisi olabileceği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca Edirne Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasına kayıtlı SM ve SMMM'lere Yeni Türk Ticaret Kanunu ve kanunda yer alan işlem denetçisi ile ilgili sorular yöneltilerek görüş belirtmeleri istenmiştir. Burada amaç işlem denetçisi uygulamasında yaşanabilecek sorunların tespit edilmesidir.
Özet (Çeviri)
Audit is a process of evidence collection in relation to activities of economic units whether they are in accordance with the predetermined rules,and it is the objectively evaluation and reporting of the results to the sides.The concept of“auditor”has been used in the world for years. However, in our country it has been used recently by the new Turkish Commercial Code, so there isn't much data on the subject in Turkish literature. Auditors are the people who will control the establishment process as a basis, capital increase and decrease,combination, division, type changing, securities issued of a company or any other company actions and decisions.The Turkish Commercial Law, numbered 6762, which became valid on 1 January 1957 has changed a lot in nearly 50-year period,considering the needs. The Turkish Commercial Code which has been in effect for 50 years, has been tried to be available for all conditions of today. The New Turkish Commercial Code that is being prepared includes many changes and improvements.In This study, the new Turkish Commercial Code is examined and the innovations brought to business life are discussed, and the duties and responsibilities of auditors, the cases that they would audit,and who would be able to be a auditor is tried to be shown. Furthermore, Independent Accountants and Independent Financial Advisors registered in Edirne Chamber were asked field questions to provide comments related to the new Turkish Commercial Code and the foransic accountant. The aim here, is to identify application problems that may happen.