Allianoi'da bulunan ezme ve öğütme taş aletler ile taş kaplar
Crushing & grinding stones materials and stonware found at Allianoi
- Tez No: 241031
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YARAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Allianoi, İzmir İli, Bergama İlçesi'nin 18 km kuzeydoğusunda, Bergama-İvrindi karayolu üzerinde, Paşa Ilıcası mevkiinde yer alan bir sağlık merkezidir. Allianoi, Hellenistik Çağ'dan itibaren kullanılmaya başlamış M.S. 2. yüzyılda büyük imar faaliyeti yaşamış, geç antikte yerleşmeye açılmıştır.Allianoi'da 1998-2006 yılları arasında yapılan kurtarma kazısında, toplam 128 adet ezme ve öğütmede kullanılan taş eser bulunmuştur. Bu eserler formlarına göre mortar, ezme taşları, geniş çaplı sığ kaplar, kaseler ve el değirmeni şeklinde beş ana başlık altında toplanmıştır. Eserler kendi içlerinde formlarına göre de tipolojik değerlendirme yapılarak alt bölümlere ayrılmıştır.Dünyada az sayıda bulunan antik sağaltım merkezinde, değerlendirilmeye alınan bu tip taş eserlerin genel konteksi ile ilgili ilk kez bir çalışma yapılmıştır.İncelenen eserler, ebatları ve buluntu yerlerine dayanılarak bu eserlerin ilaç yapımında kullanılmış olduğu düşünülmektedir. Eserlerin büyük bir kısmı Roma Çağı'na ait olup, Bizans döneminde de kullanıldığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Allianoi is a health center which is located in the 18 km northwest of Bergama town of Izmir province, on Bergama-Ivrindi motorway, in Pasha hot spring region. Allianoi has been opened to usage since Hellenistic age, has gone through a reconstruction in 2. century AC, and has been opened to settlement in the late antique age.128 mashing and grinding stone tools and stone vessels in Allianoi were found during a rescue excavations between 1998 and 2006. According to their forms, vestiges (eser) found are categorized under five main titles, which are mortars, mashing stones, large mouth (agiz) vessels, bowls and hand mills. Vestiges are divided into subcategories within themselves by making a typological evaluation.The general context of the type of the stones evaluated at the antique therapy center, which is scarcely found in the world, has been first time studied.The vestiges studied are conceived to be used in the production of medicines based on an examination of their sizes and the places they were found in. It is figured out that the majority of the vestiges belong to the Roman age. They were used in Byzantium age as well.