Allianoi Roma Dönemi mimari bezemeleri
The roman period architectural ornaments: Allianoi
- Tez No: 321004
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YARAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Allianoi, İzmir İli, Bergama İlçesinin 18 km. kuzeydoğusunda bulunan, Geç Hellenistik Dönem'den itibaren kullanılan ve en görkemli dönemini İ.S. II. yüzyılda yaşayan bir sağlık merkezidir. Ortasından geçen İlya Çayı, Allianoi'u kuzey ve güney olmak üzere ikiye ayırmıştır. Güneyde ve kuzeydeki ılıcaların dışında; anıtsal bir geçiş yapısı, kuzey-güney ve doğu-batı doğrultulu iki cadde, peristylli avlular, köprüler, çeşmeler, kült yapısı, insulalar ve işlikler bulunmaktadır.1998-2007 yılları arasında, Allianoi'da yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarılmış olan Kuzey Ilıcanın Batısı, Kuzey Ilıca, Güney Ilıca, Insula III ve Decumanus'da ele geçirilmiş olan üç adet korinth sütun başlığı, iki adet ?S? kıvrımlı sarmallı sütun başlığı, altı adet ?S? kıvrımlı sarmallı pilaster başlık, dört adet antefiks, onbeş adet pipo bezemeli friz, beş adet pipo bezemeli sütun başlığı, iki adet pipo bezemeli ante başlığı, iki adet basit bezeme üslubuyla bezenmiş konsollu sütun başlığı, iki adet basit bezeme üslubuyla bezenmiş sütun başlığı ile toplam 41 adet eser üzerindeki bezeme incelenmiştir.Yapılan bu çalışma ile Allianoi mimari bezemeleri Anadolu'daki örneklerle yapılan analojik çalışma neticesinde, Geç Hadrianus Dönemi ? Erken Antoninus Pius Dönemi'ne tarihlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Allianoi, situated in 18 km north-east of Pergamum in the province of Izmir was a health center used since the Hellenistic period and 2 A.D. is the time when the center lived its golden age.The river Ilya,which flows right through Allianoi separates it into two parts,North and South Allianoi.Apart from the hot springs in the South and the North, the center has a monumental passage structure, two streets with north-south and east-west directions and there are peristyles,bridges, nympheums,the cult structure,insulae and workshops.The ornaments on the total 41 artifacts including three Corinthian column capitals, two ?S? curved spiral column capitals, six ?S? curved spiral plaster capitals,four antefixes, fifteen pipe-decorated friezes, five pipe-decorated column capitals, two pipe-decorated ante capitals, two consoled column capitals adorned with the basic decorating style and two column capitals adorned with the basic decorating style, which were discovered in the west of the North Hot Spring,the North Hot Spring,The South Hot Spring, Insula III and Decamanus,unearthed during the excavations conducted between 1998-2007 in Allianoi, have been analyzed.The result of the analogical study with the Anatolian examples dates Allianoi Ornaments to the Late Hadrianus-Early Antoninus Pius Period.