Allianoi tıp âletleri
Surgical instruments from Allianoi
  1. Tez No: 262592
  2. Yazar: DANİŞ BAYKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF TÜL TULUNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 355
Özet
İzmir ili, Bergama ilçesinin kuzeydoğusunda, Paşa Ilıcası mevkiine konumlandırılan Allianoi, Yortanlı Sulama Barajı'nın gölet alanında kaldığı için yok edilme tehdidi altındadır. Bu tez çalışmasında, 1998 - 2006 yıllarında Allianoi'da yapılan kazılarda bulunan tıp âletleri incelenmiştir. Antik tıp âletlerinin tipolojisi ve teknolojisi, tıp tarihi ve yerleşimin sağlıkla ilişkisi açılarından önemli bilgiler veren Allianoi tıp âletleri, diğer kontekstlerle karşılaştırıldığında, çeşitlilik ve sayı yönlerinden üstün oldukları için, Anadolu tıp âletlerinin, tip, dağılım ve köken sorunlarına da ışık tutmakta, sayısal verilerine katkı sağlamaktadır. Bu çalışma ile ilk kez bir Anadolu yerleşiminin tıp âleti envanteri yapılmıştır. Tez kapsamında, Roma Dönemi'ndeki hastalıklar ve tıbbî müdahale yöntemleri incelenmiş, Allianoi kazılarında ele geçen tıp âletleri hem tipolojik hem de işlevsel açılardan sınıflandırılmış, yeni bulgular vurgulanmış ve değerlendirilen 365 adet eser tez sonunda katalog halinde düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Allianoi is located in Paşa Ilıcası, close to Bergama (Pergamon) in Izmir. Allianoi is under the threat of disappearing by the Yortanlı Dam. In this thesis, surgical tools which were unearthed in Allianoi between years 1998 - 2006 are studied. The surgical instruments of Allianoi provide significant and considerable information about typology and technology of ancient surgical instruments, history of medicine and the relationship between settlement and health. If compared with other contexts Allianoi medical instruments are superior in variations and quantity so they enlighten us about the medical instruments used in Anatolia in terms of type, variation and origin and make an important contribution to quantitative data. This is the first study which has made an inventory of surgical instruments of an Anatolian settlement. In this thesis, first of all, diseases and their methods of treatment in Roman Period are studied and then medical instruments, which were obtained in Allianoi Excavations are classified according to their functions and forms, finally new results are emphasized. The catalogue of 365 items is presented at the end of the thesis.