Hava sıcaklığı ve akış hızının havuç ve patatesin kuruma hızına etkileri
- Tez No: 24105
- Danışmanlar: PROF. DR. İLBİLGE SALDAMDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu araştırmada haşlanmış patates ve havuç örnekleri yan-kesikli tünel tipi kurutucuda faildi hava sıcakla (40 - 70 C) ve akış hızlarında (1.5-2.4 m&n) kurutularak, sıcaklık ve akış hızının kuruma kinetiğine etkileri incelenmiştir. Tüm deney sıcaklıkları ve akış hızlarında, patates ve havucun azalan hız periyodunda kuruduğu belirienımştir. Kuruma sırasındaki nem aktarımı difüzy on ınekanizmasryla açıklanımş ve kuruma eğrilerinin değeriendirilmesinde Ffck yasası Marulmıştır. Kuruma eğrilerinin doğrusal bölümü (X *
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the work, blanched potatoes and carrots were dehydrated in a semi-batch tunnel dryer. Experiments were carried out at different air temperatures (40, 50, 60, 70 C) and flow rates (1.5, 2.0, 2.4 m&ec), and the influence of these parameters on the drying kinetics was investigated Potatoes and canofe were found to dry in the falling rate period in all of the experimente. Thsi transport of water during dehydration was described by the diffusion mechamsm and in the evaluation of drying data, Fick's equation was used The linear sections of drying curves QC^O.6} were analysed by linear regression to obtain the moisture diffusivities. It was found mat the diffusivity values varied between 1.2xl0'9 - 3.2x10* m2isec for potatoes and 1.4xlQ9 - 3.9x10" 9 n$sn for carrote, depending on the experimental conditions. The temperature dependency of moisture diffusivity was considered as Anhenius type and me activation energies calculated for diffusion ranged between 14.887 - 25.651 kjMole for potatoes and 22.074 - 2S.717 kj/mole for carrots. The activation energies were comparable to those reported by the other researchers. The statistical analyse of diffusivities obtained from different experimental conditions showed mat the temperature has affected the moeture diffusivities of carrots and potatoes. In drying of potatoes, the influence of air flow rate on moisture diffusivities was not observed at low temperatures.