Asker kişilere uygulanan disiplin yaptırımlarının yargısal denetimi
Judicial revi̇ew of disciplinary sanctions agai̇nst military personnel
- Tez No: 393440
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAYA BURAK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Ceza hukuku toplum düzeninin bozulmasını önlemede etkin iken, kamu hizmeti gören kurumların iç düzenini korumada yetersiz kalabilmektedir. Kamu hizmetinin sürekli ve etkin bir şekilde yürütülebilmesi için kurum içi düzeni koruyan yaptırımlara ihtiyaç bulunmaktadır. Bu nedenle idari makamlara, kamu görevlisinin kurum içi düzenini bozan fiillerine karşı hızlı bir şekilde ve caydırıcı nitelikte yaptırımlar uygulayabilme yetkisi tanınmıştır. İdari işlem niteliğinde olan disiplin yaptırımı kararları, yargısal benzeri usuller kullanılarak tesis edilmektedir. Bir toplum için ordunun disiplininin korunması, diğer kurumların disiplininin korunmasına göre çok daha fazla önem taşımaktadır. Bu nedenle Silahlı Kuvvetler mensuplarına caydırıcı ve cezalandırıcı mahiyette ve asker kişinin temel hak ve özgürlükleri üzerinde daha fazla sınırlandırıcı etki gösterecek yaptırımlar uygulanabilmektedir. Ancak askerlik hizmetinin gerekleri ile asker kişinin temel hak ve özgürlükleri arasında bir denge kurulmalı, biri diğerine ölçüsüz bir şekilde üstün tutulmamalıdır. Bunun yanında ceza hukukunun güvence fonksiyonu, niteliği uygun düştüğü ölçüde cezai mahiyette yaptırımların uygulanabildiği askeri disiplin hukukunda da uygulanmalıdır. Asker kişiler temel nitelikteki ceza hukuku ilkeleriyle de korunabilmelidir. Bu bakımdan Türk Silahlı Kuvvetlerinde asker kişilere uygulanan yaptırımların hukuki rejiminin ortaya konulması ve cezai mahiyetteki bu yaptırımlara karşı asker kişiyi koruyacak mekanizmalar üzerinde durulması gerekmektedir. Dolayısıyla çalışmamızın birinci bölümünde disiplin yaptırımları“idari işlem”boyutuyla, idare hukuku ilke ve kurallarıyla ele alınacaktır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, askeri disiplin hukukunun gerekleri göz ardı edilmeden asker kişileri cezai mahiyetteki yaptırımlara karşı koruyacak hukuki mekanizmalar üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Although criminal law may be sufficient to prevent disorder in society, it is sometimes insufficient to protect internal order in public institutions. To operate public service continuously and efficiently, it is crucial to apply specific disciplinary sanctions, which provide order in public institutions. Hence, administrative authorities possess the power to expeditiously impose deterrent penalties for violations by public officials. Disciplinary penalties, which possess the legal status of administrative actions, are rendered under quasi-judicial procedures. Maintaining discipline in the armed forces is more crucial than doing the same in other public institutions within a nation. Thus, military personnel are subject to stricter and more punitive disciplinary sanctions, which sometimes interfere with the fundamental rights and freedoms of military personnel more so than other public officials. But the necessities of military service and fundamental rights and freedoms of a service member must be balanced; the former must not excessively impose upon the later or vice versa. Additionally, criminal law principles of legality must be applied to disciplinary penalties that have the character of punitive sanction. Therefore, the analysis has to be concentrated on the legal status of disciplinary sanctions imposed on military personnel in the Turkish Armed Forces, and judicial remedies for these sanctions must to be explained. The first part of this study addresses disciplinary sanctions as relates to administrative actions, rules and principles. In the second part of the study judicial remedies, which help to protect military persons against these punitive disciplinary penalties, are explained without prejudice to necessities of the system of military discipline law.