Cihat Aşkın ve Türk müzik kültürüne katkıları
Contributions of Cihat Aşkin in the Turkish music culture
  1. Tez No: 241144
  2. Yazar: MESUT ÇAŞKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. ZUHRA MANSUROVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Türk müzik kültürü, çok katmanlı yapısıyla dikkat çekmektedir. Çağdaş Türk müziğinin, tek sesli yapısından çoksesli yapısına dönüşümünde birçok figür ortaya çıkmıştır. Türk keman ekolü ile ilgili yapılacak bir çalışmanın, ön plana çıktığı düşünülen bir Türk keman sanatçısının katkıları kapsamında yapılmasının alana katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu anlayışla uygun figür olarak Cihat Aşkın seçilmiştir.Bu araştırma, Cihat Aşkın'ın Türk müzik kültürüne katkılarını belirlemek amacıyla yapılmıştır.Alan araştırma modeline uygun olarak örnek olay incelemesi yöntemiyle yapılmış araştırmanın veri kaynaklarını, Cihat Aşkın'la ilgili yapılmış görüşmeler ve yazılı medya ortamlarında çıkan haberler oluşturmaktadır.Araştırma sonucunda Cihat Aşkın'ın Türk müzik kültüründe önemli bir yeri olduğu, Türk keman ekolü oluşturulması konusunda CAKA projesiyle somut bir görüntü ortaya koyduğu, sanatçı-eğitimci kişiliği ile Türk müzik kültürüne çok boyutlu, çeşitli alanlarda son derece önemli katkıda bulunduğu, binlerce seneye dayanan Türk müzik yaşantısının önemli bir figürü olarak ön planda olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish music culture stands out with its multi-laminar structure. During the transformation of modern turkish music from mono structure to the polyhonic structure a lot of figures have appeared. A study to be done on a Turkish violin school within the framework of the contributions made by a prominent Turkish violinist is expected to bring some depth to this field. Consequently, Cihat Aşkın has been choosen as a suitable figure.This research has been done in order to define the contributions made by Cihat Aşkın in the Turkish music culture.The data sources of the search that is done agreeably to the survey research model based on case study are composed of interviews with Cihat Aşkın and the news published in the written media environment.As a result of the research it has been found out that Cihat Aşkın has a major role in the Turkish music culture, has made a concrete contribution in composing a turkish violin school through his introduction of CAKA Project, has made extremely important multi-faceted contributions in different fields of Turkish music culture as an artist and an educator and stands out as an important figure in the forefront of turkish music experience that dates back to thousand of years.