Oğuzhan Balcı Keman Konçertosunun müzikal analizi ve keman tekniğibakımından incelenmesi
Musical analysis and violin technique examination of Oguzhan Balcı's Violin Concerto
  1. Tez No: 882189
  2. Yazar: MESUT ÇAŞKA
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET HAMDİ ZAFER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Keman Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada Türk müzik kültürünün günümüzdeki önemli temsilcilerinden olan besteci Oğuzhan Balcı'nın keman konçertosunun müzikal ve teknik açıdan değerlendirilmesi yer almaktadır. Binlerce yıllık tarihinde çok geniş bir coğrafyada farklı kültürel ögeleri harmanlayarak günümüze ulaşan Türk müzik kültürünün Batı müziği ile tanışıklığı iki yüzyılı geçmeyen kısa bir zaman dilimiyle sınırlıdır. 19. yüzyılda Muzika-i Hümâyûnla yakılan kıvılcımın ardından Cumhuriyet'le birlikte kökleşmeye başlayan Batı kültürü, bestecilerini, icracılarını ve orkestra şeflerini hızlıca yetiştirmeye başlamış olup 1939 yılında Cemal Reşit Rey tarafından bestelenen ilk Türk keman konçertosunun üzerinden geçen 85 yıllık süreçte Türk bestecileri yirmiden fazla keman konçertosu daha bestelemişlerdir. Mevcut Türk keman konçertolarının pek çoğunda Türk müziğinin ritmik ve makamsal yapıları yer alır. Ancak barındırdıkları Türk ezgilerinin Batının tampere sisteminde nasıl duyulduğu, birbirine zıt iki kültürün temsilcileri arasında uzun yıllardır tartışılan bir konu olarak göze çarpmaktadır. Hem Batı hem de Türk müzik kültürünü yakından tanıyan bir zihnin ürünü olan“Oğuzhan Balcı Keman Konçertosu”, en çok icra edilen Türk konçertolarından biri haline gelmiştir. Bu nedenle, incelenmesi için bu eserin seçilmesi sadece kişisel tercihin bir sonucu değildir. Tezde Batı müziğinin ve kemanın Türk müzik kültürüyle olan ilişkisi ile Oğuzhan Balcı'nın hayatına yer verilecek, ayrıca Keman Konçertosunun besteleniş ve ilk seslendiriliş sürecine değinilecektir. Bu konuda Oğuzhan Balcı ve Cihat Aşkın'la farklı zamanlarda yapılan görüşmelerden ve eseri icra eden başka yorumcu ve şeflerin fikirlerinden yararlanılacaktır. Konçertonun form, armoni, makam analizi ve keman teknikleri bakımından değerlendirilmesinden sonra elde edilen bulgular ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
This study includes the evaluation of the violin concerto of composer Oğuzhan Balcı, one of the important representatives of today's Turkish musical culture, in terms of music and violin techniques. In its thousands of years of history, Turkish music culture, which has reached the present day by blending different cultural elements across a vast geography, has only had a brief acquaintance with Western music that does not exceed two centuries. After the spark ignited with Muzika-i Hümâyûn in the 19th century, Western culture, which began to take root in the Republic, quickly started nurturing its composers, performers, and orchestra conductors. Over the 85 years since the first Turkish violin concerto composed by Cemal Reşit Rey in 1939, Turkish composers have created more than twenty additional violin concertos. Many of the existing Turkish violin concertos also incorporate the rhythmic and modal structures of Turkish music. However, how the Turkish melodies they contain are perceived within the Western temperament system has been a long-debated topic among representatives of these two contrasting cultures. Oğuzhan Balcı Violin Concerto," which is the creation of a mind familiar with both Western and Turkish music culture, has become one of the most frequently performed Turkish concertos. Therefore, selecting this work for examination is not merely a result of personal preference. In the thesis, the relationship between Western music and the violin with Turkish musical culture and the life of Oğuzhan Balcı will be included, and the composition and first performance process of the Violin Concerto will be touched upon. In this regard, the interviews held at different times with Oğuzhan Balcı and Cihat Aşkın will also be used. The findings obtained from the evaluation of the concerto in terms of form, harmonics, modal analysis, and violin techniques will be presented.