Johann Sebastian Bach'ın 24 füg'ünün form analiz ve icra yönünden incelenmesi
The analys of Johann Sebastian Bach's 24 füg'es performance
  1. Tez No: 241145
  2. Yazar: DERYA KASAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. SÜLEYMAN SIRRI GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Barok dönem; Rönesans ile klasik dönem arasındaki zaman diliminde, 17.yüzyılın ilk çeyreğinden, 18. Yüzyılın ortasına kadar egemen olan, müzik tarihinde Monteverdi'den J.S.Bach'a kadar uzanan yaklaşık 150 yılı kapsayan dönemdir.Jean Jacgues Rousseau'nun 1767 yılında yaptığı ? Barok? tanımı şöyledir. ?Barok müzik, armoni bilimindeki yükselişi, disonans'ın artmasını, melodinin ağırlık kazanmasını ve süslemeciliğin ön plana çıkmasını temsil eder? diye tanımlamıştır.Müzikte barok çağın başardığı, ileriye yönelik başlıca dönüşümler şunlardır; Modal sistemden tonal sisteme doğru geçiş. Bu gelişim, müzik tarihinde önemli bir aşama olarak kabul edilir. Tonal dizge içinde hareket yeteneği artmış, sistemin standartlaşması ve ton değişim tekniklerinin yerleşmesiyle armoni dünyasının zengin, duygusal ve dramatik ifade biçimleri genişlemiştir.18.yüzyıl başlarında kullanılan akort sisteminde si diyez-do (his-c) aralığı sorun yaratıyordu. Andreas Werckmeister bir oktavı oniki aralığa bölüp, her yarım sesi eşit olarak dağıttıktan sonra akort problemi ortadan kalkmıştır. Bach bu sistemin daha iyi anlaşılıp, klavyeli enstrüman çalanların, her tonaliteyi çalabilmeleri amacıyla ?Eşit Düzenlenmiş Klavye için 48 Prelüd ve Füg? isimli eserini bestelemiştir.Bu araştırma sonunda, J.S.Bach'ın yaşadığı dönem, dönemin özellikleri, müzik tarihindeki yeri ve önemi, yazdığı eserler ve piyano repertuvarında yeri doldurulamaz olan ?Eşit Düzenlenmiş Klavye için 24 Prelüd ve Füg?den, 24 Füg'ün form analiz ve icra edilmesi sırasında karşılaşılacak sorunların, giderilebilmesi için yapılabilecekler açışından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Baroque period is time between baroque period and classical period: ıt begins in the early years of seventeen century and it finishes in the mid of the eighteenth century, in music history it covers about 180 years, from Monteverdi to Bach.Jean Jacques Rousseau describes teh word ? baroque? in 1767. To him. Baroque represents the rise in harmony science, the improvement of the disonance, the richness of the melody and it always keeps the decoration in the forefront.The major transformation fort he future that baroque period achieved in music is the transition from the modal system to the tonal system. It has been accepted a very important stage in the music history. Because it improved total physical ability in tonal system and enlarged the rich, sensitive dramatic expression forms with the tone changing techniques and the standardization of the system.There was a problem at the distance between si diyez and do (his-c). This tuning problem disappeared after Andreas Werckmeister had divided an octave inyo twelve parts and he had attached it to every half tone equally. Bach wrote a work called ?48 Prelüds and Füg for Well tempered Clavier Book? (equal footing keyboard) with the aim of playing every tones by the musicians.In this study, I investigated J. S. Bach?s period, the features of his period, his place and his importance in the music history, his Works and especially his special work ?Well Tempered Clavier Book?.I think this study will help the young musicians and the young talents on the subject of the performing problems and I hope that it also will guide their successes.