İç Anadolu Bölgesi Ulukışla (Aksaray) çevresindeki tarih öncesi dönemlere ait yerleşmelerde yerleşim içi ve yerleşim dışı buluntu analizleri
Intra-site and off-site artefact analysis in the prehistoric settlements of the Ulukışla (Aksaray) region, Central Anatolia
  1. Tez No: 241148
  2. Yazar: EYUP NEJAT YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN ERDOĞU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
1970'li yıllardan başlayarak arkeolojiye damgasını vuran“Off-site (yerleşim-dışı) Arkeoloji”anlayışı insan toplulukların yalnız bir yerleşim alanına sınırlı kalarak yaşamadığı, aksine yaşamsal aktivitelerinin önemli bir bölümünü yerleşim alanları dışında gerçekleştirdiklerini savunmuştur. Yoğun (intensive) yüzey araştırma teknikleri uygulayarak yerleşim dışı buluntuların belgelenmesine ve yorumlanmasına yönelik araştırmalar ülkemiz arkeolojisi için henüz yenidir.Teze konu olan çalışma Tuz Gölü'nün güney batısında, Aksaray ili, Ulukışla Kasabası çevresindeki arkeolojik yerleşmelerde yoğun yüzey araştırma yöntemleri uygulanarak arkeolojik malzemenin toplanmasını,“yerleşim içi”ve“yerleşim dışı”malzeme dağılımlarının belgelenmesini, ve yorumlanmasını içermektedir. Bölgede yapılan çalışmalar sonucunda incelenen Kötücük, Yavşanlık ve Has Süleyman yerleşmelerinin Son Neolitik Çağdan Orta Çağa kadar malzeme verdiği ve bunların tuz üretimi ile ilgili aktivite alanları olarak değerlendirilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The term of“Off-site Archaeology”has become wide spread in archaeology since the 1970s, and it pointed out that no society has ever lived within the limits of a settlement but also a large area around the settlement. Until now, only few intensive surveys with off-site artefact documentation have been conducted in Turkey.The aim of this work is to conduct intensive archaeological survey in Ulukışla at Aksaray, South East of Salt Lake, and to collect, document and interprate intra-site and off-site artefact distribution. This work revealed that sites such as Kötücük, Yavşanlık and Has Süleyman were dated from the Late Neolithic to Medevial Period, and these sites should be interpreted as activity areas probably for salt exploitation.