İstanbul ili Anadolu yakası ortadereceli okul öğrencilerinin disipline aykırı davranışlarda bulunma nedenlerinin araştırılması
Investigation of the reasons regarding to the students, behaving in an inconvenient and undisciplined way living in the Anotolian side of Istanbul
  1. Tez No: 241158
  2. Yazar: CEMİLE BELGİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ADİL SERDAR SAÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmada orta dereceli okullarda, disipline aykırı olan öğrenci davranışlarının ve bu öğrencilerin disipline aykırı davranışta bulunma nedenlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ili Anadolu yakası ilçeleri Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi genel liseler oluşturmuştur.Araştırma 2004-2005'den başlayarak 2006-2007 eğitim-öğretim yılının birinci yarıyılını kapsamaktadır. Araştırma örneklemini ise belirtilen evrenden küme örnekleme yoluyla seçilen 15 adet resmi genel lisede okuyan öğrencilerden oluşan disiplin cezası almış ve disiplin cezası almamış toplam 528 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma ankete dayalı veriler üzerinden yürütülmüş, ayrıca okul disiplin dosyalarından elde edilen bilgilerden yararlanılmıştır. Verilerin çözümlenmesi Kikare bağımsızlık testi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular ise şöyle özetlenebilir; 1- Orta dereceli okullarda öğrencilerin cinsiyet, sınıf seviyesi, yaş özellikleri ile disipline aykırı davranışta bulunma durumlarının birbirine bağımlı olduğu görülmektedir. 2- Disipline aykırı davranışların cinsiyete göre dağılımında erkek öğrencilerin kız öğrencilerden daha fazla disipline aykırı davranışta bulundukları anlaşılmaktadır. 3- Öğrencilerin yaşları büyüdükçe disipline aykırı davranışlarında da artış olduğu gözlenmektedir. Öğrencilerin sınıf seviyeleri yükseldikçe disipline aykırı davranışlarda artış olduğu tespit edilmiştir. 4- Öğrenciler tarafından işlenen 21 çeşit disiplin suçu tespit edilmiştir. Öğrencilerin işlediği disiplin suçlarına karşılık okul idaresi tarafından öğrencilere verilen disiplin cezalarının dağılımında birinci sırayı okuldan uzaklaştırma almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, the aim is to evaluate the behaviors of the students, against the high school rules and the reason why they behave so. This research has been made in high state schools in Asian side of Istanbul. It comprises the period starting the year from 2004-2005 until the end of the first semester of 2006-2007. The number of the students is 528 in this research. These students are divided into two groups who are punished and not punished by the schools. It consists of 15 high state schools. The research depends on surveys and the disciplinary punishment files, taken from the schools. For the solution of the datas, Ki Square test is used. The findings of the research could be summarized as follows. 1- It appears that in schools, disobeying the rules is up to the sex, the level and the age of the students. They are all related. 2- It is understood that when the boys and the girls are compared, the boys behave against the rules more than the girls. 3- It is also noted that as the students become older, the more they behave against the rules. When they are in the higher levels, they also disobey the rules. 4- There are 21 different kinds discipline faults. For these faults; the school administration gives some disciplinary punishments. But in the first turn there is the main punishment that is the students are prohibited from the school upto 5 days. Key words : Education, disciplinary, students, punishment