İstanbul ili özel okullarındaki halkla ilişkiler uygulamaları
Applications of public relations in private schools, in İstanbul
- Tez No: 241164
- Danışmanlar: DR. ADİL SERDAR SAÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, Education and Training, Public Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmada özel okulların halkla ilişkiler uygulama düzeyleri, temel olarak öğrenci sayılarıve faaliyette bulunma süreleri bakımından incelenmişolup, özel okullarda halkla ilişkilere ne derece önem verildiğini ortaya koymayıamaçlamıştır. Çalışma, İstanbul İli sınırlarıdâhilinde faaliyet gösteren 52 özel ilk ve ortaöğretim okulunda görev yapan kurucu, müdür, müdür yardımcısıve halkla ilişkiler sorumlusuna uygulanan, toplam 40 maddelik bir anketin ile gerçekleştirilmiştir. Literatür taramasısonrası, araştırma ile elde edilen veriler, SPSS 13.0 programıile parametrik (parametric) ve parametrik olmayan (non-parametric) analizlere tabi tutularak, değişkenler arasındaki ilişkiler ortaya konmuştur. Analizlerde manidarlık ?= 0,5 düzeyinde sınanmıştır. Araştırma ile elde edilen verilerin sonucunda, özel okullarda halkla ilişkilerin ve uygulama düzeylerinin genelde oldukça tatmin edici olduğu, okulun öğrenci sayısıile bir halkla ilişkiler bölümünün varlığıarasında oldukça olumlu bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Öte yandan, okulun faaliyette bulunduğu süre ile bir halkla ilişkiler bölümünün varlığıarasında ise negatif bir ilişki olduğu bulunmuştur. Eğitim sektöründe daha kısa süredir faaliyette bulunan özel okulların, eski olanlara göre halkla ilişkiler uygulamalarına daha fazla önem verdikleri görülmektedir. Araştırma bize, halkla ilişkiler uygulamalarıarasında sayılan ve ankette yer verilen faaliyetlerin çok büyük oranda özel okullar tarafından gerçekleştirildiği göstermiştir. Ancak, yine araştırmanın önemli sonuçlarından biri olarak, halkla ilişkiler bölümlerinin önemli bir kısmının özel okul bünyesinde, kendilerine ait bir bütçeleri olmadığıortaya çıkmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to show the level of public relation applications of private schools. Number of the students and years of facilitating of schools were used as two main determiners for understanding the importance of public relations in private schools. The study is limited with Istanbul City district and conducted to 52 founder, manager, assistant manager and PR managers who work for private primary and high schools. A 40 items questionnaire was used for the survey. After literature work, collected data by the questionnaire are analyzed with SPSS 13.0 program. The data are analyzed with parametric and non-parametric statistical techniques according to the nature of the variables and to the aim of the study. The significant level used in analyses is .05. It is found out that the levels of applications of public relations in private schools are very satisfying. When the number of students is high, the probability of having a public relations department in those schools is also high. There is a positive relationship between these variables. And there is a negative relationship between years of facilitating in the education sector and the probability of having a public relations department. We see that new schools are more concerned about having a public relations department than the old ones. Again, it is found by this study that most of the applications for public relations are widely used by private schools. At the negative side, found out by our study, most of the public relations departments do not have their own budget that can be used independently