Hileli finansal raporlama
Fraudulent financial reporting
- Tez No: 241194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ARZOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Küreselleşmenin sonucunda; finansal piyasalardaki sınırların kalkması, dolayısıyla yatırımların uluslararası nitelik kazanması, finansal tablolardaki bilgilerin güvenilir olmasına olan ihtiyacı her geçen gün daha da artırmıştır. Bu boyutuyla, finansal tablolardaki bilgiler sadece ulusal değil uluslararası boyutta da önem kazanmıştır. Geçtiğimiz yıllarda başta Enron olmak üzere halka açık şirketlerde yaşanan muhasebe skandalları ve yaşanan zarar büyük boyutlara ulaşmıştır. Hileli finansal raporlama yöntemi kullanılarak yaşanan bu skandallar hile ve hileli finansal raporlama konularına verilen önemi kurumsal boyutlara taşımıştır.Bu çalışma ile hile ve hileli finansal raporlama ile ilgili birçok kavramsal boyut irdelenmiş, birçok açılardan ele alınmış ve Türkiye'de uygulanan Tekdüzen Hesap Planı Çerçevesinde ve Hesap Planı bazında yapılması muhtemel hileli işlemler örnekleriyle açıklanmaya çalışılmıştır. Bu örneklemeler, Gelir Tablosu ve Bilânço gibi genel amaçlı finansal tablolardaki olası hileli işlemler örnek alınarak sınırlı tutulmuştur. Türk Muhasebe Sisteminde olası hileli işlemlerin varlığı örneklerle ortaya konulurken; muhasebe sisteminin ve dolayısıyla da finansal raporlamanın daha sağlıklı yürütülmesinin gerekliliği sonucuna varılmıştır. İlgili önlemlerin öncelikle şirket bazındaki iç kontrol mekanizmalarıyla sağlıklı bir şekilde yürütülmesi, işletmelerin kurumsallaşma yolunda adım atmaları ve hilenin önlenmesiyle ilgili ülkemizde de uzmanlaşmış bir yapı içerisinde hilelerin minimize edilmesi gerektiği görüşüne ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the wake of globalization, removing the borders of financial markets, hence gaining of a international qualification of investments increased the need of trustworthy of statement datas day by day. With this dimension statement datas gained important not only in national but also international dimension. Last years the accounting scandals and deficiency encountered in the public company foremost Enron reached big dimensions. These scandals encountered by using the fraudulent financial report bring the importance of deception and fraudulent financial report to corporate dimensions.With this work, many conceptual dimensions are examined and discussed in many aspects, and also probable fraudulent treatments as part of routinised account charts applied in Turkey and on the basis of account charts are explained with cases. These exemplifications are cramped by modeling fraudulent treatments in the general purpose financial charts like Income Table and Schedule. While the existence of fraudulent treatments in Turkish Accounting System is presented with examples, the need of straight implement of accounting system and hence financial reports is deduced. The need of minimize the deceptions in a specialized way in our country is deduced about implementation of related provisions with on the basis of internal check mechanism, taking a step to institutionalization of business firms and preventing the deceptions.