Atrial septal defekt ve patent foramen ovale bulunan hastalarda perkütan yolla kapama sonrası uzun dönem izleminde atrial fibrilasyon/atrial flutter gelişme sıklığı ve ilişkili olduğu durumlar
The frequency of development of atrial fibrillation/atrial flutter and its associated conditions in long-term follow-up after percutaneous closure in patients with atrial septal defect and patent foramen ovale
  1. Tez No: 867568
  2. Yazar: TUBA EKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM OKTAY ERGENE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Sekundum tip atrial septal defektlerin ve patent foramen ovalenin transkateter yolla tedavisi özellikle son yirmi yıldır başarı ile gerçekleştirilmektedir. Bu popülasyonda önemli morbidite nedeni olan atriyal fibrilasyon (AF) ve atrial flutter (AFL) gelişimi ile ilgili bilgilerimi sınırlıdır. Trankateter yolla ASD ve PFO kapama işlemi sırasında kullanılacak cihaz çapını belirlemede başvurulan balon sizing tekniği uzun yıllar temel teknik olarak kabul edilmiştir. Son yıllarda çıkan yayınlar ise balon sizing tekniğini kullanmadan cihaz çapının başarılı bir şekilde belirlenebileceğini göstermiştir. Bizim çalışmamızın da amacı; atrial septal defekt ve patent foramen ovale bulunan hastalarda perkütan yolla kapama sonrası kısa ve uzun dönem izleminde atrial fibrilasyon ve atrial flutter gelişme sıklığı ve ilişkili olduğu durumları değerlendirmektir. Yöntem: Ocak 2011- Aralık 2019 yılları arasında sekundum tip ASD ve PFO'su transkateter yolla kapama yapılan 18 yaş ve üstü hastalar geriye dönük olarak taranmıştır. İşlem öncesi sinüs ritminde olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. İşlem sonrası erken ya da geç dönemde atrial fibrilasyon veya atrial flutter görülen hastalar belirlenmiştir. Vakalarımız retrospektif olarak incelenmiştir. İşlemde kullanılan farklı yöntemlerin işlem başarısı ve komplikasyonları ile özellikle atrial taşiaritmi gelişimi üzerine etkileri incelenmiştir. Bulgular: Başarılı bir şekilde sekundum tip ASD'si ve PFO'su kapatılan 183 hastanın bir tanesinde (% 0.52'si ) işlem sonrası erken dönemde (1. ay kontrolünde) cihazın sol ventrikül çıkış yoluna cihaz embolizasyonu, dördünde (%2,1'si) önemsiz-minimal rezidüel şant izlenmiştir. Takip süreleri boyunca hastalarda major komplikasyon görülmemiştir. Çalışmaya dahil edilen 183 hastadan 34'ünde (%18,6'sında) izlem süreleri boyunca herhangi bir zamanda atrial taşiaritmi (atrial fibrilasyon veya atrial flutter) görülmüştür. Atrial taşiaritmi gelişimi yönünden sinüs ritminde seyredenler ile cinsiyet faktöründe anlamlı fark izlenmemiş olup, defektin kapatılma yaşı ile anlamlı fark izlenmiştir. Atrial taşiaritmi gelişen hastaların defekt kapatılma yaşının daha ileri olduğu görülmüştür (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Aim: Transcatheter treatment of secundum type atrial septal defects (ASD) and patent foramen ovale (PFO) has been carried out with success, especially in the last two decades. Our knowledge of atrial fibrillation (AF) and atrial flutter (AFL) development, which is the major cause of morbidity in this population, is limited. The balloon sizing technique applied to determine the diameter of the device to be used during the ASD and PFO closure process via transcatheter has been accepted as the basic technique for many years. Publications in recent years have shown that the device diameter can be determined successfully without using the balloon sizing technique. The aim of our study is to evaluate the development frequency and associated conditions of atrial fibrillation and atrial flutter in short and long-term follow-up after percutaneous closure in patients with the atrial septal defect and patent foramen ovale. Method: Between January 2011 and December 2019, patients aged 18 years and older who underwent secundum-type ASD and PFO with transcatheter closure were screened retrospectively. Patients with sinus rhythm before the procedure were included in the study. Patients with atrial fibrillation or atrial flutter in the early or late postoperative period were identified. Our cases were analyzed retrospectively. The effects of different methods used in the procedure on the success and complications of the procedure and especially on the development of atrial tachyarrhythmia were examined. Findings: In one of 183 patients (0.52%) whose secundum type ASD and PFO were closed successfully, device embolization was observed in the left ventricular outlet of the device in the early period (at the 1st-month control) after the procedure. In four (2.1%) of these patients, insignificant-minimal residual shunts were observed. No major complications were observed in patients during follow-up. Atrial tachyarrhythmia (atrial fibrillation or atrial flutter) was observed at any time during the follow-up period in 34 (18.6%) of 183 patients included in the study. In terms of the development of atrial tachyarrhythmia, no significant difference was observed in the gender factor with those who had sinus rhythm, and a significant difference was observed with the age of the closure of the defect. Patients who developed atrial tachyarrhythmia were found to have a higher defect closure age (p = 0.001).