Dijital teknolojiye geçişin reklam fotoğrafçılığı uygulamalarına yansımaları: Türkiye'deki reklam fotoğrafçılarının görüşlerinin değerlendirilmesi
The impact of the transition to digital technology for practises of advertising photography: An evaulation of the wiews of advertising photographers in Turkey
- Tez No: 241232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN BABÜR TOSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
Dijital teknolojinin gelişimi ile 2000'lerden bugüne fotoğrafçılıkta çok önemli bir değişim yaşanmaktadır. Kimilerinin bir devrim, hatta `fotoğrafın sonrası' olarak nitelendirdiği bu değişimin en çarpıcı bir şekilde gözlemlenebildiği alanlardan birisi reklam fotoğrafçılığıdır. Günümüzde reklam fotoğrafları neredeyse bütünüyle dijital teknoloji ile üretilmekte ve yayımlanmaktadır. Bu durum reklam fotoğrafçılığının mesleki pratiklerinin ve geleneklerinin değişmesine ve reklam fotoğraflarının içerik ve anlatım açısından farklı olanaklara kavuşmasına neden olmuştur.Bu tez, dijital fotoğraf teknolojisinin Türkiye'de reklam fotoğrafçılığı mesleğine ve uygulamalarına sunduğu yeni olanakları, getirdiği mesleki ve ekonomik değişimleri, ortaya çıkardığı sorunları tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaca yönelik olarak Türkiye'de reklam fotoğrafçılarıyla bir anket ve derinlemesine görüşmeler yapılarak mesleğin profesyonellerinin profili ve konuyla ilgili görüş ve yorumları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to developments in digital technology major changes in photography have been taking place since the beginning of 2000s. One of the areas in which these changes that some would call a ?revolution? or even ?post-photography? can be observed is advertising photography.Today nearly all advertising photographs are almost entirely produced and published digitally. This leads to changes in professional practices and traditions as well as provides photographers new tools to manipulate the content and expression of advertising photographs.This thesis aims to reveal the new opportunities that digital technology opens up in the advertising photography profession and its practices. It strives to determine major professional and economic changes and discover the problems that digital technology creates in advertising photography in Turkey. In order to gather data a questionnaire and a number of deep interviews has been carried out with advertising photographers working in Turkey.