Üretim sürecinde sakat emeğinin yeri
The place of disabled labor in manufacturing process
- Tez No: 241263
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR MÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 508
Özet
Çalışmanın kutsandığı, bütün toplumsal değer yargılarının insan eylemliliklerinin meslek edinme ölçüsüne bağlı olduğu bir tarihsel süreçte, ?Sakat Emeğinin Üretim Sürecindeki Yeri? konulu bir çalışmada, sakatı sadece üretim süreci bağlamında ele almanın mümkün olmadığı somut bir gerçekliktir. Bu çalışma, bu nedenle sakatı salt emeğinin üretkenliği açısından değil, aynı zamanda da önyargıların belirleyen olduğu toplumsal konumlar itibariyle de ele almak zorunda kalmıştır.Sakat birey elbirliğine dayalı üretim sürecinde, becerisiyle zaman zaman üretken gibi gözükse de, bunun çok istisnai bir durum olduğunu da kabul etmemiz gerekir. Zaten tarihin başlangıçlarından itibaren sakat birey -modern dönemler de dâhil- hep dinsel ideolojinin yönelimlerinin öznesi olarak kalmıştır. Kapitalizmin sanayi üretimi aşamasında ise sakat birey genellikle korumalı iş yerlerinde verimlilik hesaba katılmadan çalışmış, ancak bu çözüm iktisadi olmaktan ziyade sosyal bir olgu olarak görülmüştür. İçinde bulunduğumuz tarihsel dönemde de sakat birey, sosyal sorumluluk projelerinin ilgi alanına devredilmiştir. İşte bu çalışma tam da bu gerçeğe işaret etmektedir, yani, üretim süreci içerisinde sakat emeğinin yeri hemen hemen yok denecek kadar azdır.
Özet (Çeviri)
In this historical process in which working is sanctified, all of the social ethic values and human activities are dependent on to have a professional occupation in order to earn a living, it is a reality that the study named ?The Place of Disabled Labor in Manufacturing Process? cannot only deal with the disabled labor in means of manufacturing process. For this reason, this study had to deal with not only the productivity of disabled labor but also the social estate that is determined by prejudices.Although disabled workers seem productive from time to time in the cooperative manufacturing process, we should accept that this is an exceptional situation. In any event the disabled person has been subject to constrain of religious ideologies from the beginning of history, even the modern times are included. In the industrial manufacturing period of capitalism, the disabled persons have usually worked at protected workplaces, without taking their productivity into consideration and this solution has been a social attitude rather than an economic fact. In the historical period that we are living the disabled persons has been considered inside the social responsibility projects. This study tries to point out the reality that the labor of disabled has a little or no place in the manufacturing process.