Üniversite öğrencilerinin yeme tutumlarının bazı değişkenlere göre yordanması
Predicting university students' eating attitudes with respect to certain variables
  1. Tez No: 241317
  2. Yazar: CEYLAN SART
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BAHRİYE ILGIN BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmada, ?cinsiyet, yaş, algılanan ana-baba tutumu, beden imgesi, başetme gücü, sosyal ilişkiler, aile ilişkileri, aile, arkadaş ve özel insanlardan alınan sosyal destek değişkenlerinin üniversite öğrencilerinin yeme tutumunu yordama gücü nedir?? sorusuna yanıt aranmıştır.Araştırma, Ege Üniversitesi'nde öğrenim gören 228'i kız, 174'ü erkek olmak üzere toplam 402 öğrenci üzerinde yürütülmüştür.Araştırmada, öğrencilerin yeme tutumlarını belirlemek amacıyla ?Yeme Tutumu Testi? kullanılmıştır. Araştırmada ele alınan bağımsız değişkenler hakkında bilgi toplamak için ise ?Offer Benlik İmgesi Ölçeği? ve ?Çok Boyutlu Sosyal Destek Ölçeği?nden yararlanılmış, bazı demografik değişkenler ile aile tutumlarını saptamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan ?Kişisel Bilgi Formu? kullanılmıştır.Araştırmada, öğrencilerin yeme tutumu düzeyleri ?aşamalı çoklu regresyon? (Stepwise Multiple Regression) analizi yöntemi ile yordanmıştır.Aile ilişkileri, yaş, beden imgesi ve cinsiyet değişkeninin öğrencilerin yeme tutumu düzeylerinin yordayıcıları olarak regresyon eşitliğinde yer aldıkları ve bu dört değişkenin toplam varyansın % 17,8'ini açıkladığı ortaya çıkmıştır. Önemli bir yordayıcı değişken olarak regresyon modelinde yer alan dört değişkenin herbirinin birbirinden bağımsız olarak yeme tutumunda açıkladığı varyans değerleri incelendiğinde, diğer önemli yordayıcı değişkenlerden bağımsız olarak aile ilişkileri değişkeninin yeme tutumu düzeyindeki toplam varyansın %7,6'sını açıkladığı görülmektedir. Bu varyans, yaş değişkeni için % 5,3; beden imgesi değişkeni için % 2,8 ve cinsiyet değişkeni için % 2,1'dir.Sonuç olarak araştırma bulguları, yeme tutumu puanlarının en önemli yordayıcısının aile ilişkileri olduğunu, bunu ikinci önemli yordayıcı olarak yaş değişkeninin, daha sonra da beden imgesi ve cinsiyet değişkenlerinin izlediği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to find out to what extent ? gender, age, perceived parental attitude, coping level, social relationships, family relationships, social support from family, friends and special ones? variables predict the university students? eating attitudes.The research was carried out on a sample of 402 students (228 girls, 174 boys) from Ege University.In this research the data was collected by ?Eating Attitudes Test?, ?Offer Self Image Inventory?, ?Multi Dimentional Social Support Scale? and ?Personal Information Questionnaire?.Looking at the results, family relationships, age, body image and gender variables were significant in predicting the eating attitude. It was found out that family relationships has explained 7,6%, age 5,3%, body image 2,8% and gender 2,1% of total variance of eating attitude scores.The findings of the present research showed that family relationships is the primary and age is the secondary important variable in predicting eating attitudes scores and these are followed by body image and gender variables.