Gelişmekte olan ülkelerde yerli ve yabancı banka imajı: Sırbistan örneği
İmage of domestic and foreign banks in developing countries: Sample of Serbia
  1. Tez No: 241318
  2. Yazar: MARIJA GRUBAC
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Banking, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tüm alanlarda rekabetin günden güne büydüğü pazarda yarışmada kalmak isteyen kurumlar, müşterilerin ilgilerini çekme ve güvelerini kazanma yeni yolları bulma peşinde devamlı olarak bulunmaktadırlar. Bazı pazar alanları halkla ilişkiler yöneticilere birçok pazar payı artırma tekniğine başvurma şansı verirken, bankacılık gibi bazı sektörler ekonomi durumuna göre koyulan kurallar yüzünden onlara pek seçim bırakmazlar. Ülkemizde ya da şehrimizde bulunan bankalara ve sundukları hizmetlere baksak kredileri, tasarruf koşulları, faizeleri arasında neredeyse farkların hiç olmadığını fark edebiliriz. Bundan dolayı hizmetlerini kullanacağız ve paralarımızı bırakacağız bankayı seçerken bizi en fazla etkileyen faktörler bankanın irtibat sahibi olup olmaması ve kamuda nasıl bir imaja sahip olmasıdır. Bankalar olumlu imajlarını oluşturmak için müşterilerin algılamalarını etkileyen tüm unsurları çok detaylı bir şekilde incelerler. Bankaların müşteri güveni kazanmalarını başarılı kılan etkenler sayısı çoktur: logonun özgünlüğü, renklerin olumlu çağrışımları, ismin kolay hatırlanırlığı, şube tasarımının ve uniformaların çekiciliği, sosyal sorumluluk ve sponsorluk projeleri, reklamlar, çalışanların memnuniyeti vs.ler. Son yirmi yılda iki savaşta bulunduğu için gelişmekte olan bir ülke sayılan Sırbistan'da, geçiş döneminde hayatta kalmayı başaran yerli ve bu pazarda potansiyel gören yabancı bankaların bu unsurlara ne kadar önem verdiklerini ve onları ne şekilde kullandıklarını inceledikten sonra aslında bu bankaların, olumlu imajlarını oluşturmak için birçok soruna benzer şekilde yaklaştıkları, büyük değişme isteği sayesinde yerli bankaların hızlı bir biçimde yeni akımlara ayak uydurdukları ve birçok açıdan büyük ve güçlü batı bankalara rekabet etmeyi başardıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Companies which want to stay into a market race where competition is in constant grow day by day are in continues searching for a new ways of attracting costumers attention and earning their trust. While some market fields are giving to public relation managers a chance to apply several techniques to increase market shares, some sectors such as banking because of rules set according to the economy situation don?t leave to much choice to them. If we take a look at the services the banks in our countries or cities are offering we can note that almost there is no difference between their loans, saving terms and interests. Therefore, selecting the bank we will use its services and leave our money we are the most affected by the factors like reputation of the bank and its image in public. During a process of creating their positive image banks in very detailed way research all elements which affect costumers perception. Things which make banks costumers trust earnings successful are many: originality of logo, positive connotations of colors, attractiveness of branch design and uniforms, name easy to remember, social responsibility and sponsorship projects, advertisements, employee satisfaction etc. In this thesis we studied how much domestic banks which succeed to survive a transition period and foreign ones which saw the potential in this market are paying attention to this elements in Serbia, which is considered a developing country because of two wars it was involve during last twenty years. It?s noted that in fact these banks, regarding building a positive image, has been approaching to many problems in a similar way. Thanks to their big will to change, due to adapt to new trends domestic banks have been changing quickly and in many ways succeeding to compete with bigger and stronger foreign banks.