Örnek çözümlemelerle Türkiye ve İtalya'da politik sinema
The political cinema in Turkey and Italy through case studies
  1. Tez No: 241326
  2. Yazar: GÜL İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZ ULUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sanat ve politika arasındaki ilişki her zaman tartışılan bir konu olmuştur. Sinemanın da görsel ve işitsel imkanları sayesinde politika olan ilişkisi göz ardı edilemez. Bu tezde hem bu ilişki hem de Türk ve İtalyan politik sinemasının gelişim evreleri, sansür ve propaganda uygulamaları incelenmiştir. İlk bölüm kavramsal çerçeveye ayrılmıştır. Politik sinemanın tanımlanması ve tarihçesi gibi genel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölüm ise hem politik sinemanın sıklıkla kullandığı temaları hem de politik sinema üzerindeki sansür ve propaganda uygulamalarını kapsamaktadır. Üçüncü ve son bölümde Türk ve İtalyan politik sinemalarından birer film örneğiyle politik konuların sinemada nasıl kendini var edebileceği ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between art and politics has always been discussed. Thanks to audio-visual possibilites cinema has an undeniable connection with politics. In this thesis both this connection and also the evolotion of Turkish and Italian politic cinema, implementation of the censure and propaganda on politic cinema has been studied. In the first section of the thesis, definitions about politic cinema are stressed. İn the second section of the thesis, themes which are frequently used in politic cinema and the implementation of the censure and propaganda on politic cinema are discussed. And finally in the third section of the thesis, in order to examine dominant themes of politic cinema and way of the utilization of politic discourse, two politic movies has been discussed.