Popüler kadın dergilerinde toplumsal cinsiyet ayrımının temsili: Cosmopolitan ve Bizim Aile dergileri
Gender representation on popular woman magazines: Cosmopolitan and Bizim Aile magazines
  1. Tez No: 241335
  2. Yazar: GÜLÇİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ÇATALCALI SOYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Toplumsallaşma sürecinde Kitle iletişim araçları(Medya) önemli roller üstlenmektedir. Medyanın hegemonik bir araç olduğu kabul edilmektedir. Medya (Gazeteler, dergiler, televizyon, radyo vb) yer verdiği kültürel içeriklerle toplumsal hegemonyayı yeniden üretmektedir. Özellikle medya içeriklerinde toplumsal cinsiyet ayrımını ortaya koyan ve pekiştiren yanlar bulunmaktadır. Toplumsal cinsiyet ayrımı temelinde kadının ve erkeğin temsili farklı biçimlerde sunulmaktadır.Bu çalışmada, ?Popüler Kadın Dergilerinde Toplumsal Cinsiyet Ayrımının Temsili: Cosmopolitan ve Bizim Aile Dergileri? başlığını taşımaktadır. Tezin konusu; Kitle iletişim araçlarından biri olan dergilerin, (Cosmopolitan ve Bizim Aile Dergileri), haber içeriklerinde, haber fotoğraflarında, dergi kapaklarında, okuyucu köşelerinde ve editör sayfalarında yer alan mesajlar üzerinden kadın kimliğinin nasıl inşa edildiğidir.Araştırmada, Toplumsal cinsiyet ayrımcılığının açısından kadın kimliğinin geleneksel, geçiş, modern ve postmodern değerler çerçevesinde temsili üzerinde durulmaktadır. Araştırmada, nitel analiz uygulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the process of socialization, mass communication systems (the media) play important roles. The media is acknowleged as hegemonic means. By the cultural contexts its dispyals the media (Newspapes, magazines, television, radio, etc.) reproduces societal hegemonia. In particular, there are certain aspects in the contexts of the media that show and inculate societal sex dicrimination. Women and men are presented in different forms on the basis of societal sex segragation.This study is entitled ?Gender Representation On Popular Woman Magazines: Cosmopolitan And Bizim Aile Magazines? The subject of the thesis: how the female identity is established via the messages in the content and the photographs of the news, the magazine covers, readers? corners and the editor?s pages in magazines (Cosmopolitan and Bizim Aile magazines).The research puts emphasis on the representation of the female identity in terms of tranditional, passing, modern and postmodern values. In the research, quality analysis is implemented.