Uluslararası hukukta müdahale kavramı: Güney Osetya ve Kırım'a düzenlenen müdahalelerin karşılaştırması
The concept of intervention in international law: A comparison of the interventions in South Ossetia and Crimea
  1. Tez No: 856076
  2. Yazar: ASLI BÜŞRA KURAKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE RUMEYSA DURSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Müdahale, egemen devletlerin iç işlerine karışılması veya başka bir devlete müdahale etme girişimidir ve uluslararası hukukun temel ilkelerinden biridir. Bu çalışma, müdahale kavramının ne anlama geldiğini, uluslararası hukukun kavrama bakış açısını ve bu kavramın pratikteki uygulamalarını incelemektedir. Gürcistan ve Kırım'daki müdahaleler, uluslararası toplumun dikkatini çeken ve geniş tartışmalara yol açan olaylardır. Çalışma özellikle Gürcistan ve Kırım'daki müdahale örneklerini ele alarak, bu olayların uluslararası hukuktaki yerini ve bu tür durumların uluslararası ilişkilere etkisini detaylı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı, müdahale kavramını anlamak ve bu kavramın uluslararası hukuktaki yerini, özellikle de Gürcistan ve Kırım'daki müdahalelerin hukuki boyutlarını araştırmaktır. Çalışmanın kapsamı ise müdahalenin tarihsel, teorik ve pratik yönlerini içerirken, özellikle Gürcistan ve Kırım örnekleriyle bu kavramın nasıl işlediğini ve uluslararası hukuk açısından nasıl değerlendirildiğini incelemektir. Çalışma, uluslararası hukuk literatüründeki müdahale tartışmalarını ele alırken çalışmada kullanılan yöntem, karşılaştırmalı analizdir. Ayrıca çalışma, Gürcistan ve Kırım müdahalelerinin uluslararası hukuk çerçevesindeki konumunu, Nikaragua metodolojisinden de faydalanarak 'ex injuria jus non oritur' ilkesinin uygulanabilirliğine de vurgu yapmaktadır. Yapılan çalışma, 'ex injuria jus non oritur' ilkesinin de içinde bulunduğu uluslararası hukuk ilkelerini, bu ilkelerin Gürcistan ve Kırım'daki müdahalelerdeki uygulanabilirliğini ve sonuçlarını araştırmıştır. Bu ilke, eğer müdahaleler haksız veya uluslararası hukuka aykırı bir temele dayanıyorsa, bu müdahalelerden kaynaklanan hakların veya meşruiyetin tanınmayacağını vurgular. Dolayısıyla çalışma bu olayları uluslararası hukukun çerçevesinde değerlendirirken müdahale kavramını mercek altına almış ve Gürcistan ve Kırım'daki müdahalelerin değerlendirilmesi, bu eylemlerin hukuki temellendirmesini sorgulamış ve uluslararası hukukun bu tür olaylara nasıl yaklaştığını ortaya koymuştur. Bu bağlamda çalışma, uluslararası hukukun temel ilke ve değerlerini öne çıkararak müdahaleye ilişkin görüşleri açıklığa kavuşturmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Intervention is the interference in the internal affairs of sovereign states or an attempt to intervene in another state and is one of the fundamental principles of international law. This study analyses the meaning of the concept of intervention, the perspective of international law on the concept and the practical applications of this concept. The interventions in Georgia and Crimea are events that have attracted the attention of the international community and sparked wide debates. The study aims to examine in detail the place of these events in international law and the impact of such situations on international relations, especially by considering the examples of interventions in Georgia and Crimea. In this context, the main objective of the study is to understand the concept of intervention and to investigate the place of this concept in international law, especially the legal dimensions of the interventions in Georgia and Crimea. The scope of the study includes the historical, theoretical and practical aspects of intervention and analyses how this concept operates and how it is evaluated in terms of international law, especially with the examples of Georgia and Crimea. The study analyses the intervention debates in the international law literature and uses comparative analysis as a methodology. In addition, the study also emphasises the applicability of the principle of 'ex injuria jus non oritur' by utilising the Nicaragua methodology and the position of Georgia and Crimea interventions within the framework of international law. The study investigates the principles of international law, including the principle of 'ex injuria jus non oritur', their applicability and consequences in the interventions in Georgia and Crimea. This principle emphasises that if interventions are unjustified or based on grounds contrary to international law, the rights or legitimacy deriving from such interventions will not be recognised. Therefore, the study analyses these events within the framework of international law by focusing on the concept of intervention and evaluating the interventions in Georgia and Crimea, questioning the legal justification of these actions and revealing how international law approaches such events. In this context, the study aims to clarify the views on intervention by emphasising the basic principles and values of international law.