Türk kadın yazarların romanlarında (1960-1980) işledikleri konular ve eğitim kavramına yaklaşımları
Themes and educational approaches in Turkish women writers' novels (1960-1980)
- Tez No: 368289
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 960
Özet
Türk edebiyatında kadın yazarlar, bir iki örnek dışında, ancak 20.yüzyılın başlarında eserler vermeye başlarlar. 1950'li yıllarda adlarından söz ettirmeye başlayan kadın yazarların, 1970'ten itibaren erkek yazarlar ile aralarında hem nicelik hem de nitelik bakımından pek fark kalmadığı görülür. 1960-1980 dönemi dünyada ve Türkiye'de önemli olayların yaşandığı, çalkantılı bir zaman dilimidir. Bu dönem, dünyada kadın hareketlerinin dönüm noktasıdır. Türkiye'de ise özellikle 1970'ten sonra kadın hareketlerinde artış görülmektedir. Türk edebiyatında, daha önceki dönemlerde eser vermiş olan kadın yazarların birikimi, sözü edilen dönemdeki kadın yazarların başarılı eserler meydana getirmesine katkı sağlamıştır. Bu dönemde kadın yazarlar bireysel ve toplumsal sorunların yanı sıra, Türk toplumunda gözlemledikleri değişimleri, kendi bakış açılarından eserlerine yansıtmışlardır. Bu çalışmada, 1960-1980 yılları arasında Türk kadın yazarların romanlarında işledikleri konular ve eğitim kavramına yaklaşımları belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada alfabetik olarak soyadı sırasına göre Halide Edip Adıvar, Adalet Ağaoğlu, Münevver Ayaşlı, Kerime Nâdir Azrak, Oya Baydar, Muazzez Tahsin Berkand, Sevinç Çokum, Suat Derviş, Afet Ilgaz (Muhteremoğlu), Emine Işınsu, Ayla Kutlu, Pınar Kür, Aysel Özakın, Sevda Sezer, Sevgi Soysal, Suzan Sözen, Mükerrem Kâmil Su, Cahit Uçuk, Peride Celâl Yönsel, Halide Nusret Zorlutuna'ya ait seksen bir roman incelenmiştir. Bu dönemde kadın yazarların daha çok aile, aşk, Atatürk ve Cumhuriyet, aydın, batılılaşma, birey ve toplum, boşanma, cinsellik, devlet, dış Türkler ve Türk dünyası, din, eğitim, erkekler, evlilik, kadın, kentleşme, ölüm, sanat, siyasal olaylar, şiddet, toplumsal yapı konuları üzerinde durdukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Women writers, except one or two sample, could write their novels just about in the earlier 20th century in Turkish literature. Women writers began to make a name in 1950's and it is seen that there's no significant difference between men writers and them from 1970. 1960-1980 was the turbulent time period that important events were existed in the world and Turkey. This period was the turning point of women's movement in the world. In Turkey women's movement was shown an increase after 1970. The knowledge of women writers who composed literary works in previous period make a contribution to introduce their successful literary works in mentioned period. In this period, women writers reflected exchanges that they observed in Turkish society from their point of view together with individual and social affair to their literary works. In this study, the subjects which were handled in Turkish women writers' novels in the period of 1980-2000 and their approach to the notion of education are tried to be determined. Eighty one novels which belongs to the following women writers given alphabetically considering surname as Halide Edip Adıvar, Adalet Ağaoğlu, Münevver Ayaşlı, Kerime Nâdir Azrak, Oya Baydar, Muazzez Tahsin Berkand, Sevinç Çokum, Suat Derviş, Afet Ilgaz (Muhteremoğlu), Emine Işınsu, Ayla Kutlu, Pınar Kür, Aysel Özakın, Sevda Sezer, Sevgi Soysal, Suzan Sözen, Mükerrem Kâmil Su, Cahit Uçuk, Peride Celâl Yönsel, Halide Nusret Zorlutuna have been examined. It is determimed that the women writers mainly dwell on family, love, Ataturk and Republic, intellectuals, Westernization, individual and society, divorcement, sexuality, government, Turkish world, religion, education, men, marriage, women, urbanization, death, art, political events, violence and social structure in this period.