Carl Schmitt ve Leo Strauss'ta 'politik olan' kavramı
The concept of 'the political' in Carl Schmitt and Leo Strauss
- Tez No: 241391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SOLMAZ ZELYUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 400
Özet
Batılı çağdaş filozoflar arasında, ?Modernitenin Krizi?, ?Batının Krizi?, ?Avrupa İnsanlığının Krizi?, ?Tinin Krizi?, ?Tarihselciliğin Krizi?, ?Felsefi Kimlik Krizi? gibi muhtelif isimlerle adlandırılan bir krizin varlığı konusunda neredeyse bir uzlaşma vardır. Carl Schmitt ve Leo Strauss, bu krizin köklerinin `politik olan'ın semantik değişiminde aranması gerektiği hususunda ittifak eden yüzyılımızın iki önemli düşünürüdür. Bu çerçevede, bu çalışmada, Carl Schmitt ve Leo Strauss'un kılavuzluğunda ?Politik olan (the political, das polititische) nedir?? sorusuna cevap bulmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, Leo Strauss'un ve Carl Schmitt'in düşünceleri tarihsel ve teorik bağlamları içerisinde ayrıntılı bir biçimde analiz edilmiştir. Daha sonra, Strauss ile Schmitt arasındaki entelektüel diyalogun can alıcı unsurları serimlenmeye çalışılmıştır.Çalışmamız, `politik olan'ın toplumların özgür praksis yoluyla değişme kapasitesi olduğunu ve bu bakımdan bir belirsizlik ihtiva ettiğini ortaya koymuştur. Politik Teolog ve hukukçu Carl Schmitt, bu belirsizliği, devlet ve egemenlik yoluyla aşmayı önerirken, politika filozofu olarak Strauss bu belirsizliği ilkin din ya da gelenek ve yalnızca ikinci olarak felsefe yoluyla aşmayı önerir.
Özet (Çeviri)
There is a reconciliation among Western contemporary philosophers that about existence of the crisis that are called with various names such as ?Crisis of Modernity?, ?Crisis of West?, ?Crisis of European Humanity?, ?Crisis of Spirit?. Carl Schmitt and Leo Strauss, has suggested that the roots of ?crisis of West? is a product of the semantic change of `the political?. This study have purpose to answer the question of ?What is the political?? in Carl Schmitt? and Leo Strauss? guidance. In this context, the political thought of Carl Schmitt and the philosophical thought of Leo Strauss is analysed in their own historical and theoretical.Our thesis have introduced that `the political? is the capacity of change in society by free praxis and so comprise the uncertainty and ambiguity. As a political theologist and jurist Carl Schmitt has suggested that the uncertainty and ambiguity must be discarded by modern state or sovereignity. Leo Strauss has suggested that the uncertainty and ambiguity must be discarded by firstly religion or tradition and secondly philosophy training.