Carl Schmitt'te yasallık ve meşruluk üzerine bir inceleme
An inquiry on legality and legitimacy in Carl Schmitt
- Tez No: 468491
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL BAYAR BRAVO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Güç ve hak kavramları siyaset felsefesinin iki temel kavramıdır. Siyasal bir birlikte gücün öznesi siyasal iktidardır. Siyasal iktidarın eylemlerinin yalın bir güce dayanması siyasal birlik içerisinde yaşayan bireylere karşı bir zor kullanımı olarak görülür. Bu da siyasal birliği temsil ettiği düşünülen iktidarla siyasal birlik içerisinde yaşayanlar arasında bir karşıtlığa sebep olur. Bu nedenle iktidar, eylemlerinin nedenselliğinin haklılaştırılmasına ihtiyaç duyar. Söz konusu haklılaştırma siyaset felsefesinde iktidarın meşruluğu olarak tanımlanır. Geleneklere, kişilere veya yasalara dayanan farklı meşruluk türlerinden bahsetmek mümkündür. Bugün, meşruluk hukuk devleti ilkesine bağlı olarak yasalar üzerinden sağlanmaktadır. Fakat yalnızca yasallık üzerinden kurulan bir meşruluk anlayışı iktidarın meşruluğunu sağlama noktasında yetersiz kalmaktadır. Carl Schmitt'e göre, 19. Yüzyıla dayanan hukuki pozitivizm ve Weimar Almanyası'nın parlamenter yasama devleti sosyo-politik alanda yaşanan krizleri çözmede yetersiz kalmıştır ve bu nedenle Schmitt tarafından ciddi eleştirilere tabii tutulmuştur. Liberalizm ile özdeşleşen demokrasi anlayışının siyasalın özünü oluşturan dost-düşman karşıtlığını farklı bir forma sokması, parlamentonun siyasal birliği temsil etmedeki yetersizliği, Weimar Anayasası'nın sorunlu yapısı ve parlamenter yasama devletinin yasa anlayışı bu eleştirilerin merkezinde yer alır. Carl Schmitt, pozitif hukukun yasa kavramına alternatif olarak akla ve doğal haklara dayanan bir yasa anlayışıyla, liberalizmi dışlayan ve homojen bir siyasal birlik içerisinde kurulan demokrasiyle ve homojen olan siyasal birliği temsil eden yukarıdaki teklik olarak nitelenen bir egemenle bu sorunların üstesinden gelinebileceğini iddia etmektedir. Bu çalışma yasallık ve meşruluk kavramlarını felsefi bakış açısıyla ele almakta ve sonrasında Carl Schmitt'in konuyla ilgili görüşlerini tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concepts of power and rights are two fundamental concepts of political philosophy. In a political association, the agent of the power is the political power. The use of the actions of a political power only by a simple agent is seen as a forced use against the individuals living in the political unity. This leads to an opposition between the government that is thought as the representative of the political unity and those who live in political unity. For this reason, the government needs to justify the cause of its actions. This justification is defined as the legitimacy of power in political philosophy. It is possible to talk about different types of legitimacy based on traditions, persons or law. Today, legitimacy is provided by law through the rule of law. However, a legitimate understanding established only through legality is insufficient to provide the legitimacy of power. According to Carl Schmitt, legal positivism of the nineteenth century and the parliamentary legislative state of Weimar Germany were inadequate to solve crises in the socio-political arena and were thus subjected to serious criticism by Schmitt. The re-form of the politics' core point 'friend-enemy opposition' by the understanding of the democracy that is identified with liberalism, the inability of the parliament to represent the political unity, the problematic structure of the Weimar Constitution, and legislative understanding of parliamentary legislative state are at the center of these criticisms. Carl Schmitt argues that these problems can be overcome via a law based on reason and natural rights as an alternative to the law concept of positive law, a democracy that excludes liberalism and is established in a homogeneous political union, and a sovereign that is described as oneness above and representing a homogeneous political union. This study deals with the concepts of legality and legitimacy from a philosophical point of view, and then discusses Carl Schmitt's views on the subject.