The Leviathan and the contours of conservative imagination: The role of Thomas Hobbes in the Works of Schmitt, Strauss and Oakeshott
Leviathan ve muhafazakar imgelemin sınırları: Schmitt, Strauss ve Oakeshott'ın eserlerinde Thomas Hobbes'un rolü
- Tez No: 961349
- Danışmanlar: PROF. DR. WALLER R. NEWELL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Carleton University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu tezin amacı, çağdaş muhafazakâr düşünce literatüründe Thomas Hobbes'un rolünü, özellikle Carl Schmitt, Leo Strauss ve Michael Oakeshott'un eserlerinde incelemektir. Tezin temel meselelerini şekillendiren iki ana argüman bulunmaktadır. İlk olarak, muhafazakârlık, kendisini Batı medeniyetinin savunucusu olarak konumlandıran ve modern düşünürlerin —liberallerin, sosyalistlerin, Marksistlerin, pozitivistlerin ve/veya rölativistlerin— yönelttiği saldırılara karşı duran homojen bir entelektüel hareket olarak görülemez. Aksine, zaman ve ulusal sınırlar boyunca büyük çeşitlilik gösteren muhafazakâr düşüncenin, bu düşünce okullarıyla kurduğu ilişki, onları yalnızca reddetmenin ötesine geçen daha karmaşık bir nitelik taşır. Kimi zaman muhafazakârlık, eleştirdiği düşünürlerden esinlenmiş, onların etkisiyle biçimlenmiş ya da onların sınırları içinde kalmıştır. Bununla birlikte, muhafazakâr düşüncenin dikkate değer çeşitliliğine rağmen, muhafazakârlığın ayırt edici bir ilkesi vardır ve bu, aynı zamanda tezin ikinci ve temel argümanını oluşturur: Bu temel ilke, bireysel insanın radikal entelektüel kusurluluğu inancını, toplumun geleneklerinde ve kurumlarında vücut bulan tarihsel olarak birikmiş siyasal bilgelikle karşıtlık içinde dile getirir. Muhafazakâr düşüncenin bu karmaşık ve heterojen doğasını analiz etmede Carl Schmitt, Leo Strauss ve Michael Oakeshott'un eserleri zengin bir inceleme alanı sunar. Bu incelemenin merkezinde iki temel argüman yer alır: Birincisi, insan bilgisinin doğası, bu üç düşünürün çalışmalarını şekillendiren temel sorudur. İkincisi, bu soruya yanıt ararken, siyaseti anlama biçimleri açısından derin farklılıklar gösteren Schmitt, Strauss ve Oakeshott, insan doğasını hem ahlaki hem de entelektüel bakımdan kusurlu gören ortak bir varsayımı paylaşırlar. Modern dünyayı ve onun güncel sorunlarını anlamada aralarındaki derin görüş ayrılıklarına karşın, Schmitt, Strauss ve Oakeshott bu noktalar üzerine düşünen dikkate değer örneklerdir. Bu üç düşünürü bir araya getiren şey, insan doğasındaki“kötülük”sorununa duydukları güçlü ilgidir; bu mesele, Thomas Hobbes'un ünlü eseri Leviathan'da belirgin biçimde ortaya konmuştur. Başka bir deyişle, Schmitt, Strauss ve Oakeshott'u ve onların modern dünyaya yönelik eleştirilerini ortak bir zeminde buluşturan şey, modern devletin bilinen bir miti, yani kökeninde Hobbesçu bir mitin yer aldığı düşüncesidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to explore the role of Thomas Hobbes in the literature of contemporary conservative thought, in particular, in the works of Carl Schmitt, Leo Strauss and Michael Oakeshott. There are two broad arguments that shape the main concerns of the dissertation. First, conservatism can not be considered as a homogeneous intellectual movement which positions itself as the defender of Western civilization against an assault launched any number of modern thinkers: liberal, socialists, Marxists, positivists, and/or relativists. Rather, I argue that conservative thought, which illustrates great variety across time and across national borders, has a more complex relationship with those schools of thought that goes beyond mere rejection of them. At times conservatism is inspired, shaped or remained within the boundaries of the thinkers that it is critical of. Nonetheless, despite the remarkable heterogeneity of conservative thought, there is one distinctive principle of conservatism and this constitutes my second and main argument: This fundamental principle expresses a conviction of the radical intellectual imperfection of the human individual, as contrasted with the historically accumulated political wisdom of the community, as embodied in its customs and institutions. In analyzing this complex and heterogonous nature of conservative thought the works of Carl Schmitt, Leo Strauss, and Michael Oakeshott provide a rich field of study. Central to such an inquiry are two main arguments: First, the nature of human knowledge is the preoccupying question shaping the works of these three thinkers. Second, in providing an answer to this question, Schmitt, Strauss and Oakeshott–who indicate profound differences in the way they understand the political- share a common assumption that understands human nature as both morally and intellectually imperfect. Notwithstanding the intense discrepancies among their understanding of the modern world and its current problems, Schmitt, Strauss and Oakeshott are outstanding examples of reflection on these points. What brings these three thinkers together is a remarkable concern for the 'evil' in human nature, which was prominently manifested in the famous work of Thomas Hobbes, Leviathan. In other words, it is a well-known myth, the myth of modern state that constitutes the common ground of Schmitt, Strauss, and Oakeshott and their criticisms of modern world.