İşitsel halüsinasyonlarla baş etmeye yönelik bilişsel-davranışçı bir grup tedavisi programının etkililiği: Bir pilot çalışma
The effectiviness of a cognitive-behavioral group treatment program for coping with the auditory hallucinations: A pilot study
- Tez No: 241410
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP TEKİNSAV SÜTCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı, şizofreni ve diğer psikotik bozukluklarda işitsel halüsinasyonlarla baş etmeye yönelik grup temelli bir bilişsel davranışçı müdahale programı oluşturmak ve bu programın etkililiğini incelemektir. Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nde açık servislerde yatarak tedavi gören, DSM-IV'e göre (SCID-I) şizofreni ve şizoaffektif bozukluk tanı ölçütlerini karşılayan, önceden en az bir kez yatarak tedavi görmüş, devam eden işitsel halüsinasyonları olan, madde/alkol kötüye kullanımı/bağımlılığı, organik bozukluğu, zihinsel ve fiziki kusuru olmayan 18-55 yaşları arasında 12 erkek hasta çalışmaya alınmıştır. 7 hasta standart tedaviye (stabil ilaç tedavisi) ek olarak bilişsel davranışçı grup müdahalesi, 5 hasta ise sadece standart tedavi almıştır. BDT programı, araştırmacılar tarafından hazırlanan el kitabına göre 5 hafta boyunca (9-10 seans, haftada 2 kez 90 dakikalık seanslar) yürütülmüştür. Müdahale öncesinde, sonunda ve 1 ay sonraki izlemde hastalar SAPS (Pozitif Belirtileri Değerlendirme Ölçeği), SANS (Negatif Belirtileri Değerlendirme Ölçeği), Problem/Belirti Değerlendirme Ölçeği ve Şizofreniye ilişkin Bilgi Ölçeği ile değerlendirilmişir. Ölçek sonuçları Wilcoxon İşaretli Diziler Testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to prepare a group based CBT program for coping with the auditory hallucinations in schizophrenia and other psychotic disorders and to evaluate the effectiveness of the program. 12 male inpatients aged between 18 and 55 years from the Manisa Mental Health and Ilnesses Hospital with a diagnosis of schizophrenia or schizoaffective disorder according to criteria from the DSM-IV (SCID- I), at least one hospitalization, presence of auditory hallucinations, and without alcohol or drug abuse/dependance; organic, mental and physical deficit were recruited into the study. 7 patients received routine care (stable medication) plus cognitive behavioral group treatment and 5 patients received routine care alone. The CBT program was ran during for 5 weeks (9-10 sessions, 90 minutes twice a week) according to the manual prepared by the researchers. The patients were assessed in pre-, post-treatment and one month follow-up with Scale for the Assessment of Positive Symptoms, Scale for the Assessment of Negative Symptoms, Problem/Symptom Checklist and Knowledge about Schizophrenia Questionnaire. The outcomes were analyzed with the Wilcoxon Signed Ranks Test.