Vizüel halüsinasyonlu charles bonnet sendromu'nda kantitatif EEG analizi
The quantitative EEG analysis in charles bonnet syndrome with visual hallucinations
  1. Tez No: 406706
  2. Yazar: SULTAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ HANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Charles Bonnet Sendromu (CBS) görmesi ileri derecede bozulmuş olan hastalarda kompleks görsel halüsinasyonlarla (KGH) karakterize olmuş nadir klinik bir tablodur. KGH'lar ilgili dış nesnenin yokluğunda ortaya çıkan algı durumudur. Hastalardaki mekanizmaların halüsinasyonları nasıl oluşturduğu şu an bilinmemektedir. Literatürde, çeşitli araştırma metotları kullanılarak, özellikle QEEG, şizofrenilerde işitsel halüsinasyon üzerine ağırlıklı olarak çalışılmış ve mekanizmaları üzerine hipotezler oluşturulmuştur. Bununla birlikte fizyopatolojiyi anlamak adına QEEG metodu kullanılarak yapılmış herhangi bir KGH çalışması yoktur. Bu tez çalışmasında; CBS, KGH için iyi bir model ve nadir klinik bir durum olduğu için, vaka kontrol çalışması ile CBS'nin fizyopatolojik süreçlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, hasta ve sağlıklı grubun istirahat durumu beyin aktiviteleri ve kognitif fonksiyonları QEEG ve nöropsikometrik batarya ile belirlenmiştir. Spektral güç yoğunluğu ve sLORETA analizinde, CBS hastaları, kontrol grubuna göre, arka alanlarda, düşük alfa 1, özellikle yüksek teta (4-8 Hz), alfa 2 (10,5-13 Hz), beta 1 (13-20 Hz ) ve beta 2 (20-30 Hz) aktiviteleri bulunmuştur. CBS grubunun ikili koheransı, bütün frekans bandları için ön-arka bağlantılarda anlamlı olarak düşüktür. Davranışsal ve nöropsikometrik test skorlarında gruplar arasında anlamlı fark yoktur. Bu çalışma, hastalığın mekanizmasını anlamak adına CBS'nin istirahat durum aktivitesinin normalden farkını yansıtabilir.
Özet (Çeviri)
Charles Bonnet Syndrome (CBS) is a rare clinical condition which is characterized with complex visual hallucinations (CVH) by visually impaired patients. CVHs are perceptions in the absence of an external associated objects. At present, it is unknown that how hallucinations are generated by mechanisms in patients. In literature, models of auditory hallucinations in schizophrenia have been widely studied and hypothesized the mechanisms extensively using a variety of investigation methods, especially QEEG. Furthermore, no CVH studies using QEEG has not been found yet in the literature. In this thesis, as CBS is a good model for CVH and rare clinical entity, it is aimed to investigate physiopathological process of CBS with case control study. For this purpose, resting state brain activity and cognitive functions of patient and healthy groups were assessed with QEEG and neuropsychometric battery respectively. In power spectral density and sLORETA analysis, CBS patients showed that compared with the control group, reduced alpha1 activity and increased especially theta (4-8 Hz), alpha2 (10.5-13 Hz), beta1 (13-20 Hz) and beta2 (20-30 Hz) activities in posterior areas. While the pair-wise coherence of CBS group is significantly decreased for all frequency bands in anterior-posterior connectivity. In results of neuropsychometric battery scores, there is no differences between two groups. This study could reflect differences of CBS's resting state activity from the normal, which may benefit the understanding mechanism of this disease.