Kırgızistan'da yazılı basının kamuoyu oluşturmadaki rolü: 24 Mart örnek olayı
The agenda setting role of prented media in Kyrgyzstan: Case study 24 March
- Tez No: 241411
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZUHAL ÖZEL SAĞLAMTİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Journalism, Radio and Television
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Yazılı basın, demokratik devlet ve toplum hayatının vazgeçilmez unsurlarından biri olarak bilinmektedir. Demokratik sistemin önemli parçası olarak görülen yazılı basın, dengeleri oluşturma bakımından haber verme, bilgilendirme, eğitme, eğlendirme, belirli kanaatleri yayarak kamuoyu oluşturma ve yönlendirme gibi önemli işlevler üstlenmektedir.Hazırlanan tez çalışmasında öncelikle medya, kamuoyu, medya kamuoyu ilişkisi ve kamuoyunun tarihsel süreç içinde gelişimi incelenmiştir. Medya ve kamuoyu ilişkisini açıklayan ?Gündem Koyma ve Saptama?, ?Suskunluk Sarmalı?, ?Medya Açığı/Gediği? ve ?Bağımlılık? Kuramları açıklanmıştır. Kırgızistan'da yazılı basının kamuoyu oluşturmadaki rolünü açıklamak için 2005 yılında gerçekleşen ?24 Mart Olayı? örnek olay olarak irdelenmiştir. Bu örnek olay kapsamında, Cumhurbaşkanı Askar Akayev'in istifasına ve ülkenin siyasi yapısında değişimlere neden olan halk ayaklanmasında yazılı basının rolü incelenmiştir. 2005 yılında Kırgızistan'da yapılan siyasi seçimlerin öncesinde ve sonrasında ortaya çıkan faktörler ve bu faktörlerin Kırgız yazılı basını tarafından nasıl işlendiği, 24 Mart Olayı'nın gelişmesinde ve gerçekleştirilmesinde Kırgız yazılı basınının halkı nasıl yönlendirdiği örneklem gazeteler kapsamında ele alınmıştır.Ülkenin demokratik anlamda ilerlemesinde ve iktidar değişiminin gerçekleşmesinde önemli rol oynayan ve Kırgızistan yazılı basınını temsil ettiği düşünülen ?MSN? ve ?Agım? gibi muhalif nitelikte; ?Veçerniy Bişkek? ve ?Kırgız Tuusu? gibi hükümet yanlısı yayın yapan gazeteler örneklem alanı olarak seçilmiş, bu gazeteler içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Print media is regarded as an indispensable component of a democratic government and society. Print media, which is seen as an important component of democratic system, undertakes some important functions, such as annuciation ? on account of formating stability-informing, educating, entertaining, guiding and molding public opinion by broadcasting specific opinions.In thesis stuydyng, principally media, public opinion, the relation of media and public opinion and progress of public opinion in historic period were searched. ? Agenda Setting?, ? Spiral of Silence?, ?Media Gap? and ?Dependence? theories, which are explaining of the relation of media and public opinion, were explained. 24 March Event ? which took place in 2005- was examined as a sample event to explain the role of print media to form the public opinion in Kyrghystan, Within this sample event, the role of print media, which caused of resigning of The President Askae Akayev and the changes of political form as a result of public rebellion, was searched. Factors, which occoured before and after of political elections in Kyrghystan, were taken charge and it was searched that how these factors were processed by Kyrghyz print media. The way of guiding of the Kyrghyz print media in the development of 24 March Event was examined within sample newspaper.The newspapers-such as MSN and Agım, feature in opposition, MSN and Agım take roles of development of Kyrghyztan?s democratical topics and takes role to change the power in the country and such as Veçerniy Bişkek and Kyrgyz Tuusu, which are supporters of the government ? were chosen as a sample area. These newspapers were searched by using method of content analysis.