Perceptions of individuals diagnosed with schizophrenia on the disorder and its treatment: A qualitative study with Turkish participants
Türkiye'de şizofreni tanısı almış bireylerin hastalık ve tedaviye bakışı: Nitel bir çalışma
- Tez No: 633908
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR TANYAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı şizofreni tanısı almış kişilerin hastalığı, hastalıkla ilişkili olarak günlük hayat deneyimlerini, hastalığın nüksetmesine sebep olan faktörleri ve nüksetmeyi önleyebilecek koruyucu faktörleri, tedaviyi ve hastaneye yatışı nasıl anlamlandırdıklarını derinlemesine incelemektir. Çalışma, İstanbul'da bulunan bir psikiyatri hastanesinin yatılı servisindeki 25 ila 45 yaşları arasındaki 6 kadın ve 6 erkek katılımcıyla yapılmıştır. Katılımcıların hikâyelerini araştırmak üzere yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş olup, elde edilen verilerin analizi için tematik analiz yöntemi kullanılmıştır. 'Şizofreniyi Anlamlandırmak' ve 'Tedaviyi Anlamlandırmak' olmak üzere iki tematik ağ tanımlanmıştır. Katılımcılar görüşmeler esnasında hastalığa dair kendi kişisel hikâyelerini aktarmışlardır. Bu anlatılarda : erken yaşlarda başlayan“tuhaf”deneyimleri, tanıyı anlamlandırmak için gösterdikleri çabayı ve hastalığın önlenebilirliğine ilişkin yorumlarını aktarmışlardır. Katılımcılar hastalığı tarif ederken şizofreniye sahip olmanın ne kadar zor olduğunun altını çizmişlerdir ve bu zorluğu işitsel halüsinasyonlar gibi geçmeyen semptomlara sahip olmak, çalışma hayatında kesintiler yaşamak, aile içinde hastalığa ilişkin problemler ve sosyal hayatta zorluklar olarak detaylandırmışlardır. Tüm bu zorlanmalara rağmen katılımcılar: aileden destek almak, kendine ait özel alana sahip olmak, dikkatlerini seslerden (halüsinasyonlardan) uzaklaştırmak, müzik dinlemek ve doğa ile iç içe olmak gibi bazı baş etme mekanizmaları edindiklerinden ve hastalık süresince kendilerine iyi gelen şeyler de olduğundan bahsetmişlerdir. Katılımcıların hastalığı anlamlandırırken değindikleri bir başka önemli mesele hastalığın nüksetmesi olmuştur. Stres verici yaşam olayları, ekonomik zorluklar ve tedaviye uyumsuzluk katılımcılar tarafından hastalığın nüksetmesini tetikleyen faktörler olarak değerlendirilmiştir. Katılımcıların tedaviye bakış açıları incelendiğinde ilaçlara yönelik iki ana görüşün öne çıktığı görülmüştür. Bu görüşlerin ilki ilaçların iyileştirici olduğu, diğeri ise iyileştirici etkilerinin olmadığı yönündedir. Buna ek olarak katılımcılar ilaçların ağır yan etkilerinden de bahsetmişlerdir. Katılımcıların arasında tedaviye uyum problemi yaşayanların sayısı az olmamakla birlikte, tüm katılımcıların doktorlara ilişkin olumlu görüşleri olduğu fark edilmiştir. Ayrıca bulgular arasında katılımcıların psikologlarla görüşme imkânlarının çok kısıtlı olduğu ve bazı hastane çalışanları ile olumsuz deneyimleri olduğu yer almaktadır. Çalışmada dikkat çeken bir başka bulgu da hastanede yatışa dair iki farklı perspektiftir. Bu iki görüş şu şekilde özetlenebilir: hastane hapishane gibi bir yerdir, ve hastane düzenleyici bir deneyim sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to gain an in-depth understanding of the ways in which individuals diagnosed with schizophrenia make sense of their disorders in daily lives with a focus on relapse and hospitalization. The study was conducted with 12 participants aged between 25 and 45, in an inpatient service of a psychiatric state hospital in Istanbul. Semi-structured interviews were used to explore participants' stories; a thematic analysis was employed to analyze the data. Two global themes were identified: Making Sense of Schizophrenia and Making Sense of Treatment. Participants provided a personal history of their illness; this history consisted of bizarre experiences from early ages onwards, their effort to make sense of the diagnosis and their reflections on the possibility for the prevention of the illness. Participants underlined the difficulty of having schizophrenia and presented details about what it is like to have persistent symptoms such as auditory hallucinations (voices), disruptions in work life, family related issues and problems in the social life. Despite all these difficulties, participants suggested that they had some means of regulating schizophrenia. They predominantly mentioned that family support, having a private space, distraction from voices, listening to music and communing with nature helped them to regulate the illness. Participants also talked about possible triggers of relapse such as stressful life events, financial difficulties and medication noncompliance. Participants' understanding of treatment indicated that there were two main views on medications: medications as relieving vs. medications as unnecessary; there was also an issue of disturbing side effects. While participants had problems with medication noncompliance and treatment irregularities, almost all of them had a positive image of doctors. Findings revealed an important problem of patients' limited opportunity for contacting psychologists and patients' negative experiences about hospital staff. The present study also provided participants' two main ironic perspectives on hospitalization: hospital like a prison, and hospital as a center for self-regulation.