Selçuk ve Bodrum sualtı arkeoloji müzelerindeki arkaik ve klasik dönemlere ait takılar
The jewelries of the archaic and classical period at the Selçuk and Bodrum underwater archaeology museums
- Tez No: 229093
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZLI ÇINARDALI KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı, Selçuk ve Bodrum Sualtı Arkeoloji MüzelerindekiArkaik ve Klasik Dönemlere ait takıların saptanması, incelenmesi vekarşılaştırılmasıdır.İncelenen zaman ağırlığı M.Ö. 700- M.Ö 350 yıllarını kapsayan zamandilimidir. Bu döneme ait adı geçen müzelerdeki takı ve takı sanatının gelişimiile ilgili tüm hususlar ve ulaşılabilen eserler incelenmeye çalışılmıştır.İlgili çalışma, malzeme açısından İyonya Bölgesindeki yerleşimlerinden Efesve Klaros'u, Karya yerleşimlerinden ise Halikarnassos'u kapsamaktadır.İyonya ve Karya Bölgelerinin Arkaik ve Klasik dönemlerine ait takılarınmalzemeleri, teknikleri, gösterdiği çeşitlilik, etkilendikleri diğer kültürler vebuna bağlı gelişim gösteren sanat akımların değerlendirilmesine çalışılmıştır.Anahtar SözcüklerSelçuk, Bodrum, Müze, Halikarnassos, Efes Artemision, Arkaik, Klasik, takı,malzeme ve tekniktir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine, analyze and to compare thejewelries of the Archaic and Classical Periods at the Selçuk and BodrumUnderwater Archaeology Museums.The time period of interest covers the time interval 700-300 B.C. It has beenattempted to study every particularity and accessible work of art regarding thejewelries and the development of the art of jewelry for the time period, at theabove mentioned museums.Regarding the materials of interest, the related study covers Ephesus andClaros of the Ionian settlements, and Halicarnassos of the Carian settlements.It is attempt to evaluate the used materials, techniques, variety, influences ofother civilizations and art movements regarding the jewelries of the Archaicand Classical periods in the Ionian and Carian region.Key WordsSelçuk, Bodrum, Museum, Halicarnassos, Ephesus Artemision, Archaic,Classical, jewellery, material, tecniques.