Dinler tarihinde dinin tarifiyle ilgili farklı görüşler
Different opinions about definition of religion in the history of religions
- Tez No: 241444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, Dinler Tarihinde dinin tarifiyle ilgili farklı görüşler konu edilmektedir. Bu bağlamda ilk olarak, din kavramının kökeni ve sözlük anlamına değinilerek, din kavramını tanımlamanın zorluğu, bir din tanımında bulunması gereken unsurlar, dinlerin sınıflandırılması, dinin kaynağı ve tarihsel süreçte dinin görüntülerine yer verilmiştir. Daha sonra tanımların sınıflandırılması meselesi işlenmiş ve tanımlar fenomenolojik, tarihsel, antropolojik, eleştirel, özsel, işlevsel ve diğer tanımlar olmak üzere sınıflandırılmıştır. Son olarak, din tanımlarına yöneltilen eleştiriler doğrultusunda, tanımlardaki karakteristik sorunlara değinilmiş ve dinin tanımlanması konusunda ortaya konulan önerilere yer verilerek çalışma bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, different opinions about the definition of religion in the history of religions are investigated. In this context, firstly the origin and etymological meaning of the concept religion are mentioned. The difficulty of defining the concept religion, the necessary components in the definition of religion, the classification of religions, the source of religion and specters of religion in the historical process are also discussed. Afterwards the matter of the classification of the definitions is mentioned and definitions are classified such as fenomenological, historical, antropolojical, critical, substantive, functional and other definitions. Finally, characteristic problems in the definitions of religions are touched within the direction of criticisms for the definitions of religion and the suggestions about the definition of religion are discussed. Thus, the study has been completed.