Kerkük Türkleri bilmecelerinde yapı ve konu
Theme and structure in the riddles of Iraq Turkmens
- Tez No: 241346
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİN YAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Kerkük Türkleri Bilmeceleri Türk Dünyası kültürü içinde önemli bir yere sahiptir. Her şeyden önce konu bakımından oldukça zengindir ve bu zenginlik, Irak Türkmen Türklerinin çeşitli konulardaki kültürleriyle paralellik gösterir.Kerkük Türkleri Bilmeceleri birden fazla cevabı içermesi bakımından da oldukça dikkat çekicidir. Daha çok sözlü gelenek ve söz konusu Türk boyunun dil ve kavram özellikleri ile ilgili olan bu durum, Türkiye Türklerindeki varyantlarının olması konusunda da görülmektedir. Türkiye Türklerinde de varyantları olan dört dizeli bilmecelerin çoğunun mani kafiyesinde olması, benzerliği daha belirgin hale getirmektedir.Bilmecelerdeki formel ifadelerin çokluğu ise, söz konusu ürünün oluşumunda tekerleme ile olan benzerlik, hemen göze çarpmaktadır.Kısacası Kerkük Türkleri Bilmeceleri, Türk Dünyası bilmecelerinin incelenmesi halinde kendine has özellikleriyle hemen öne çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
Kirkuk Turkmen riddles have an important role in the Turkish culture. First of all, those riddles contain various subjects and rich in topics; thus, this richness has a parallel structure with Kirkuk Turkmen customs and daily life.Kirkuk Turkmen riddles are quite remarkable in containing more than one answer to the questions. Above-mentioned Turkish tribe?s Oral tradition and its properties and concepts of the language have a close relationship with this situation; we can also observe such riddles in Turkey resemble to those in Kirkuk Turkmen culture. Turkish culture?s four-line variants of the riddle mania rhyme make this resemblance more obvious.The formal expression of the multitude of riddles, rhymes with that product in the formation of the similarities, is immediately visible.In short, the place of Kirkuk Turkmen riddles in Turkish World, with a detailed examination with its own unique features, will come forward immediately.