Barak yöresi hikayeli türkü geleneği üzerine bir inceleme
A Study on story folk song tradition of Barak region
  1. Tez No: 43329
  2. Yazar: KÜRŞAT MEHMET KORKMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. OĞUZ ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Music, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Barak Yöresinin konumu ile sosyo-kültürel ve ekonomik durumu giriş bölümünde belirtildi. Barak ovasında yaşayan Barak, Beydili Türkmenleri ve Elbeyli oymaklarına mensub olan insanların Oğuz boyundan geldikleri sözlü ge leneğe bağlı olarak anlatılanlar ve tarihi niteliğe sahip kaynak kitaplardan tesbit edildi. Türkmenler'in bu yöreye nereden, nasıl ve hangi şartlarda isk^n edildikleri üzerinde duruldu. Ayrıca, girişte Hikayeli Türkü ile Türkünün ara sındaki farklılıklar ve Halk Şiiri içinde Türkünün özelliklerini açıklamaya ça lıştım. Girişi izleyen birinci bölümde bu çalışmaya alınan Hikayeli Türküler : A-Türkmenler Barak'a yerleşmeden önce söylenen Hikayeli Türküler; B- Türk menler Barak'a yerleştikten sonra söylenen Hikayeli Türküler ; C- Geleneğe Bağlı Hikayeli Türküler, Kerem ile Aslı ve Köroğlu vb. olarak üç ana başlık al tında guruplandırılmıştır. Birinci ve ikinci gruptaki türküler tarihi seyir içe risindeki söyleyiş sıralarına göre bu çalışmada yer almıştır. Türküler mahallinde araştırılarak hikâyeleri ve varyantlarıyla birlikte kaynak kişilerden derlenmiştir. Bu çalışmada yer alan ürünlerin hepsi de“Usulsüz Türkü”, başka bir ifadeyle“Uzun Hava”formunda söylenen türkülerdir.“İskan Havası”denilen ve sadece Barak yöresinde söylenen bazı türküler tarihi olaylara dayandıkları için söylenme ve dinlenme bakımından ayrı bir özelliğe sahiptirler. İkinci bölümde Barak Yöresi Hikayeli Türkülerinin Konu, Şekil, Dil ve Üslup özelliklerini inceledim. Konularına göre Aşk Türküleri, Kahramanlık Türküleri, Yakınma Türküleri ve Ağıtların diğer konulardan daha fazla yer al ması dikkat çekicidir. Türküler umumiyetle 1 1 ve 8 heceli koşma seklinde, kafiye örgüsü olarak en çok yarım kafiye düzenine sahiptir. Dil ve Üslup bakı - mından türkülerin mükemmel olduğu söylenemez. Türkülerde pek çok Arapça ve Farsça kelime ve terkipler vardır. Çünkü yöre insanı geçmişte asırlar boyu Araplarla iç içe yaşamışlardır. Türkülerde bazı mahalli kelime ve kalıp ifa delerde yer almaktadır. Çalışmamın sonuna Arapça, Farsça kelime ve ter kiplerin, mahalli kelime ve terimleri açıklayan bir sözlük, kaynakça ve kay nak kişilerin bir listesini koydum. Sonuç olarak Barak yöresinde hâlâ etkili olan sözlü gelenek ve gelene ğin yöre kültüründeki önemini açıklamaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Geographical location, social-cultural and economical position of Ba rak Region have been determined in the Introduction part. People who have been living in Barak plain connected with Barak, Beydili Turkmens and Elbeyli clans belonging to Oğuz clan, were established in oral tradition and some quality historical source books. It was explained that Turkmens were located to this region from where, how and in which conditions. In addition I tried to explain between the folk songs and story folk songs, features of folk songs in folk poems. In the first section following the introduction, explains the story of folk songs which can be grouped under three main headings as: A- The story folk songs that were sung before Turkmens located to Barak; B- The story folk songs that were sung after Turkmens located to Barak; C- The folk songs that belong the traditions for instance Kerem with Aslı, Köroğlu ect. The songs were replaced according to happenig in historical range are in the first and second group. All of the songs were collected together by searching thoroughly with stories and variants from source persons in their locality. Whole songs in this work are“Unsystematic Songs”too, in another word, a form of folk music used without a rhytmic pattern. Some songs that are only sung in Barak Region are called“İskan Tune”have differtent futures according to singing and listening. Because their subjects depend on regional historical events. In the second section I exposed the Subject, Form, Language and Lan guage Manner of Barak story folk songs. Related with the subject Love Songs, Heroism Songs, Repoof Songs and Dirge Songs are more than others. In general 1 1 and 8 syllabic meters in koşma form, the songs have the most half rhyme harmony. As language and language manner the songs are not excellent. There are a lot of Arabic and Persian words and expression in the songs. Because people from this rigion used to live in Arabias long periods in the past cen- turies.There are also local words and stable forms in the songs. I also added a dictionary explaning Arabic, Persian words and exprs- sions, local words and statements, bibliography; a list of source people gave me important information. As a aresult, I studied to determine oral tradition that is still ef fectual in Barak Region and importance of this tradition in Regional Culture.