Sınıf öğretmenliği öğrencilerinin, sık görülen bulaşıcı hastalıklar ile ilgili bilgi düzeylerinin ve sağlığı koruma davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of class teachings students? level of information about common communicable diseases and behaviors of health protection
- Tez No: 241525
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH MATYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Health Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma sınıf öğretmeni adaylarının sık görülen bulaşıcı hastalıklarla ilgilibilgi düzeylerini ve sağlığı koruma davranışlarını değerlendirmek amacı ile yapılmıştır.Araştırma Çukurova Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği programındantoplam 357 (207 kız, 150 erkek) öğretmen adayı ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, 2008-2009 eğitim-öğretim yılında araştırmacı tarafından geçerlik ve güvenirlik testleriyapılarak hazırlanan sağlık bilgisi testi ve öğrencilerin sağlık davranışlarını ölçmekamacıyla hazırlanan bir anket kullanılarak toplanmıştır.Araştırma sonuçlarına göre; ikinci ve üçüncü sınıf öğrencilerinin sağlık bilgidüzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olduğu; öğretmen adaylarının, sağlık bilgidüzeyleri ile sağlıkla ilgili edindikleri bilgilerin kaynakları arasında anlamlı bir farklılıkbulunduğu; öğrencilerin sağlık bilgi düzeylerinin anne ve babalarının eğitim düzeylerinegöre anlamlı bir farklılık göstermediği saptanmıştır.Öğrencilerin sağlık davranışları değerlendirildiğinde; el ve deri hijyeni, ayakhijyeni, ağız ve diş sağlığı, üriner sistem ve boşaltım sistemi sağlığı konularında yeterlidikkati göstermedikleri, ihmalkâr davrandıkları tespit edilmiştir.Bununla birlikte öğrencilerin; %41'inin kendisini sağlık konusunda yetersizbulduğu, %10'unun bir öğretmenin sağlık eğitimi almasını gerekli görmediğini,%35'inin öğretmenliğe başladığında sağlık konusunda öğrencilerine yeterli bilgiyisunabileceğini düşünmediğini belirttiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been made for evaluating class teachers candidates? level ofinformation about the common infectious diseases and behaving of protecting health.This research was carried out with a total of 357 (207 female, 150 male) classteacher candidates from Faculty of Education section of the Cukurova University, Thedata was obtained in the 2008-2009 academic year by a questionnaire which theresearcher was prepared on behalf of current and reliability tests of health informationand to measure students' health behaviors.According to research results, it was determined that there was a significantdifference between the levels of the second and third grade students' health information;there was a significant difference between level of teacher candidates? healthinformation and the source of health information that teacher candidates obtained; therewas no significant difference between the students knowledge of the health and parents?educational level.When the students health behaviors evaulated, it was shown that, students dontpay enough attention to their hand and skin hygiene, foot hygiene, oral and dentalhealth, health of urinary system and evacuation issues, and they behave neglectfully.However, it was found that, students of 41% think themselves in healthdisqualify,10% of them don?t think a teacher?s receiving health education is necessary;35% of them dont think that they could provide valuable information about health totheir students when they start teaching.