Kurumsal kimliğin ambalaj tasarımına etkileri
The effects of corporate identity on packaging design
  1. Tez No: 241533
  2. Yazar: İLTER ALKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. AYKUT ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma kurumsal kimlik kavramı ile başlayıp, bir ürünün ambalajlanmasında ürüne ne gibi kimliğe değer öğeler yüklenebileceğini anlatılmakta ve bunun sonucu olarak da ambalaj ve kimlik arasındaki ilişkinin grafik tasarım açısından etkisini açıklamaktadır.Birinci bölümde bu çalışmanın en önemli unsurlarından biri olan kurumsal kimlik kavramı tanımlanmış ve buna bağlı olarak kimlik yapıları örneklerle açıklanmıştır. Bunun yanı sıra kurumsal kimliğin tarihsel gelişiminin aşamaları, geleneksel dönem, marka tekniği dönemi, ikinci dünya savaşı dönemi ve stratejik dönem olmak üzere sıralanarak bir takım örneklerle açıklanmıştır. Ayrıca kurum kimliğini oluşturan etkenler; kurum felsefesi, kurumsal davranış, kurumsal görüntü ve kurumsal görüntü ile kurum kimliği arasındaki ilişki başlıklar açılarak irdelenmiştir. Bu bağlamda görsel kimlik konusu; işaret ve semboller, tipografi, amblem, logo, logotype ve renk faktörü başlıkları ele alınarak ambalaj tasarımına temel oluşturan görsel elemanlarla birlikte incelenmiştir.İkinci bölümde ise, ambalajın genel bir tanımı yapılarak; ambalajın ürünü, taşıma, koruma ve satmaya yönelik işlevleri ele alınmıştır. Ambalajın tarihçesinde insanoğlunun ambalaja olan gereksinimlerinden doğan ihtiyaçları günümüze kadar kat ettikleri yol ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Ambalajda kimliğin oluşumu, nedenleri, ürün ve marka kimliğinin tanımı ve kavramı ile bunların kurum kimliğiyle olan etkileşimi ele alınmıştır. Ambalajlamada kullanılan malzemeler ve ambalajların üretim yöntemleri incelenerek ürün-ambalaj, teknoloji-ambalaj ilişkisi ele alınmıştır. Ürünle ambalajın ilişkisi düşünülerek; Ambalajda hedef kitle ve sosyal sınıf kavramı, kurumların ambalaj ve çevre ilişkisi, kültürlerin ambalaj ilişkisi gibi olgulara bakılarak, ambalajın ürün için önemi ve uygulaması için gerekli kıstaslar ortaya konmuştur. Daha sonra grafik tasarım açısından ambalaj tasarımında görsel kimliğin öğeleri; renk ve renk kimliği, biçim ve boyut, v.b. öğeler sayesinde tüketiciyi bilgilendiren, kurumsal kimliğin görüntüsüyle öne çıkan ve ambalaja kimlik kazandıran etmenler irdelenmiştir.Sonuç olarak bu çalışmada, kurumsal kimliğin ambalaj tasarımını nasıl etkilediği ve bu etkinin ambalaj tasarımını nasıl yönlendirdiği konusu açıklanmaktadır. Bu şekilde ambalaj tasarımının bir ürüne ne şekilde ve ne derecede kimlik kazandırdığı, kurumsal kimliğin ambalaja nasıl bir güvenirlik sağladığı ve ayrıca ambalajın imaj açısından kurum kimliğinden ne denli yararlanabileceği irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research starts with the concept of corporate identity, explains what kind of components ? that are important for the identity - can be attributed to the product through packaging and thus clarifies the relation between packaging and identity in terms of graphic design.In the first section, being one of the most important components of this research; corporate identity is defined and correspondingly different structures of identity are explained through examples. In addition to this; the historical development of corporate identity is clarified with the examples from traditional period, brand technique period, II. World War Period and strategical period. Furthermore, corporate philosophy, corporate behaviour, corporoate vision and the relation between the corporate vision and the corporate identity are entitled and examined as the factors affecting corporate identity. Within this context, the subject of visual identity is examined through the subtitles of; signs and symbols, typography, emblem, logo, logotype and the coloring factor; besides the visual components that form the basis for package design.In the second section, the term ?package? is defined and factors related with the package handling, conservation and marketing are discussed. The history of packaging is explained in details; starting from the humanity?s need for the package and the distance covered until today. The formation of identity on the package, its factors, the definitions of product id and brand identity and the interaction between these and the corporate identity are discussed. The materials of the packages and the production methods of the packages are examined to explain the product-package, technology-package relations. Within the scope of the relation between the product and package; the concepts of target group and social class, the relation between the corporate, package and environment and the relation between the cultures and packages are considered to present the importance of packaging for the product and the necessary criteria for its application. Following this; the factors that come to fore with the image of the corporate identity and that bring an identity to the package, which make use of color and coloring identity, style and size, etc. are used to examine the components of visual identity with regard to graphic design.As a conclusion, this research explains how corporate identity affects the package design and how this effect manipulates the package design. Thus, how a package design can form and change the identity of the product, how corporate identity provides credibility for the package and how the package can benefit from the corporate identity in terms of public opinion; are examined.