Gelenek, iktidar ilişkileri ve toplumsal cinsiyet temsillerinde melezleşme: Türk TV dizileri üzerine bir söylem analizi
Tradition, power relations ve hybridization in gender: A discourse analysis upon Turkish TV series
- Tez No: 241532
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN YANIKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde kitle iletişim araçlarının içerikleri birçok açıdan çeşitli araştırmalara konu olmaktadır. Güçlü bir kitle iletişimi aracı olarak kabul edilen televizyon ise, çeşitli imgelerin yaratılmasında büyük öneme sahiptir. Bu çalışmada, ataerkil ideolojilerin diziler aracılığıyla nasıl yeniden üretildiği üzerinde durulacaktır. Kitle iletişim araçlarında, toplumsal cinsiyet temsillerinin nasıl belirli kodlarla kurgulanarak sunulduğu, küreselleşme ve teknolojik gelişmeler ile birlikte değişen toplumda ortaya çıkan melez yapıların nasıl gösterildiği konusuna değinilecektir. Bu bağlamda toplumsal cinsiyet temsillerinin ve melez kimliklerin sunumu ile iktidar kavramı, Sıla ve Yaralı Yürek dizileri bağlamında bir metin olarak incelenecektir.Anahtar Kavramlar: Toplumsal Cinsiyet Temsili, Medya, İktidar, Gelenek, Melezleşme.
Özet (Çeviri)
Currently the contents of mass media are being made the subject of various researches from many different points of view. Television, which is considered a powerful mass media, has great importance in the creation of various images. This research shall concentrate on how patriarchal ideology reproduces itself through television serials. How social sexual representations are presented after being fictionalised through certain codes and how hybrid structures emerging in the society, which changes together with globalisation and technological developments, are shown, shall also be dwelt upon. Within this context, the presentation of social sexual representations and hybrid identities, and the concept of hegemony shall be examined within the context of the television serials Sıla and Yaralı Yürek.Key Concepts: Social Sexual Representation, Media, Hegemony, Tradition, Hybridisation.