Küresel güç hedefindeki A.B'ye Türkiyenin muhtemel katkıları
Possible contributions of Turkey to European Union, rising as a global power
- Tez No: 241546
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ÖZGÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Avrupa Birliği dünya üzerindeki en önemli bütünleşme örneklerinden birisidir. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Amerika'nın küresel güç olarak ortaya çıkması, Avrupa Birliği'nin dünya siyasetindeki etkisini azaltmıştır. Şimdilerde ise AB, gelinen son nokta itibariyle ekonomik dev, siyasi ve askeri cüce olarak nitelendirilmektedir. Bu çalışmayla Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin AB'nin ekonomik, siyasi ve askeri gücüne katkıları anlatılmaya çalışılmıştır. Türkiye mevcut askeri ve siyasi potansiyeliyle, muhtemel üyelikle birlikte AB'nin bu konudaki eksikliklerini giderecektir.
Özet (Çeviri)
European Union is one of the most impressive unionization examples in the world. The raise of United States as the global world power after the World War 2nd, had limited the effectiveness of European Union in World politics. However, nowadays EU has come up to be economically a world power indeed, but not yet in military or political scenes. In this study, the aim is to find out the benefits of EU economical, political and military power from accession of Turkey. The high potentials of Turkey military and politics would support EU in this view by this possible membership.