Peyami Safa'nın Fatih-Harbiye ve Necip Mahfuz'un Midak Sokağı romanlarındaki karakterlerin analitik karşılaştırılması
Analytıcal comparıson of the characters in Peyami Safa?s Fatih-Harbiye and Necip Mahfuz?s Midak Sokağı
- Tez No: 241555
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk edebiyatının önemli yazarları arasında yer alan Peyami Safa'nın Fatih-Harbiye romanı ile Arap edebiyatının dünyaca tanınmış yazarı Necip Mahfuz'un Midak Sokağı romanlarındaki karakterleri karşılaştırmaktır.Bu çalışmada, her iki romandaki karakterlerin yazarlar tarafından işaret edilen düşünceleri, tavırları, içinde yaşadıkları sosyal ve toplumsal koşullara gösterdikleri tepkiler çoğulcu inceleme yöntemi aracılığıyla karşılaştırılarak karakterler arasındaki benzerliklerin ve farklılıkların ortaya çıkarılması hedeflenmektedir.Bu karşılaştırmalı çalışmanın sonucunda iki eserdeki karakterler arasında ekonomik, sosyal ve kültürel dünyalarında bir takım farklılıkların yanı sıra, ortak ve benzer noktaların daha fazla olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the characters of Peyami Safa?s Fatih-Harbiye novel who is one of the most important authors of Turkish literature and Necip Mahfuz?s Midak Sokağı novel who is a world famous author of Arab literature.This study targets to determine the similarities and differences between the characters by being compared by means of pluralist analysing method of thoughts, attitudes, reactions to the social and communal conditions of the characters of both novels notated by the authors.In consequence of that comparative study it is determined that common and similiar points are much more than some differences at economic, social and cultural worlds between the characters of both novels.