İnci Aral'ın 'Ölü Erkek Kuşlar' ve Kate Chopin'in 'Uyanış' adlı romanlarında kadın karakterler ile kadın temalarının karşılaştırılması
A comparison of women characters and themes in İnci Aral's Novel 'Ölü Erkek Kuşlar' and Kate Chopin's novel 'The Awakening'
  1. Tez No: 241556
  2. Yazar: SEVİYE YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FESUN KOŞMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
`İnci Aral'ın ?Ölü Erkek Kuşlar? ve Kate Chopin'in ?Uyanış? Adlı Romanlarında Kadın Karakterler ile Kadın Temalarının Karşılaştırılması' konulu incelemenin amacı, Türk yazar İnci Aral'ın ?Ölü Erkek Kuşlar? ile Amerikalı yazar Kate Chopin'in ?Uyanış? adlı romanlarındaki kadın karakterleri karşılaştırmalı edebiyat bilimi verileri kullanarak karşılaştırmak; bu karşılaştırma sonuçlarına göre benzerliklerin ve farklılıkların nedenlerini ortaya koymaktır.`İnci Aral'ın ?Ölü Erkek Kuşlar? ve Kate Chopin'in ?Uyanış? Adlı Romanlarında Kadın Karakterler ile Kadın Temalarının Karşılaştırılması' konulu bu inceleme feminist eleştiri yöntemi kullanılarak hazırlanmıştır. Bu çalışmada Türk ve Amerikan toplumlarında kadınların üstlendikleri roller, kadınların bu rollere isyanları, kendilerini gerçekleştirme çabaları temelinde ?Ölü Erkek Kuşlar? ve ?Uyanış? romanlarından yola çıkılarak iki ayrı toplumun ?kültürün-, iki ayrı yazarın eserlerinde yer alan benzerlikler ve farklılıklar ortaya konulacaktır.Bu incelemeden çıkarılan sonuç, kadınlar hangi coğrafya, hangi kültür, hangi zaman diliminde yaşarsa yaşasın aynı sorunlarla karşı karşıya olduklarıdır. ?Ölü Erkek Kuşlar? ve ?Uyanış? farklı kültür ve edebiyatların ürünü olsalar da, insanlığın gelişim süreçlerinin aynı olması nedeniyle, aralarında çok sayıda benzer nokta olduğu inceleme sırasında görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research named `A Comparison of Women Characters and Themes in İnci Aral?s Novel ?Ölü Erkek Kuşlar? and Kate Chopin?s Novel ?The Awakening? is to compare women characters in Turkish author İnci Aral?s ?Ölü Erkek Kuşlar? and American author Kate Chopin?s ?The Awakening? in the field of comparative literature, as a result of this comparision to bring up the reasons of similarities and differences.This research named `A Comparison of Women Characters and Themes in İnci Aral?s Novel ?Ölü Erkek Kuşlar? and Kate Chopin?s Novel ?The Awakening? is based on Feminist Criticism. It is aimed to show the roles that women have to undertake in Turkish and American society, their rebels against these roles and their effort to prove their worth. By the help of ?Ölü Erkek Kuşlar? and ?The Awakening?, the similarities and differences of the two different societies ?cultures- and authors are going to be given.As conclusion, this research has stated that the problems of women are same no matter in which geography, culture and time they live in. Despite ?Ölü Erkek Kuşlar? and ?The Awakening? are the novels of different cultures, it has been recognized lots of common sides owing to the same period of the mankind development .